Celá Sluneční soustava je úplně špatně? Z NASA přišlo překvapivé prohlášení

Status planety Sluneční soustavy byl Plutu v roce 2006 odebrán. Bývalá devátá planeta obíhající okolo slunce byla tehdy zařazena mezi trpasličí planety a plutoidy. Tato akce vyvolala před lety ve společnosti rozruch. Po zveřejnění prohlášení Jima Bridenstina, správce úřadu pro letectví a vesmír (NASA), zájem o návrat Pluta mezi planety opět vzrostl. Problém je v tom, že pokud by bylo Pluto do Sluneční soustavy vráceno jako planeta, museli by vědci přidat i další, jemu podobné objekty. A namísto o devíti planetách bychom se učili o několika tisících.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

NASA zveřejnila snímky planety Pluto
doporučujeme

Před třinácti lety se Pluto stalo největší trpasličí planetou. Ze seznamu planet sluneční soustavy bylo vyškrtnuto z důvodu změny definice pojmu "planeta". Pluto nesplňuje jedno z několika kritérií, která jsou novou definicí nastolena, konkrétně nemá okolo sebe dostatečně "čistý" prostor díky menším objektům a asteroidům nacházejících se v jeho blízkosti.

Vášnivou diskusi ovšem rozpoutalo vyjádření jednoho z odborníků NASA Jima Bridenstina, který je toho názoru, že by Pluto mělo opět doplnit stávajících osm planet.

V čele kampaně na "odvolání Pluta" byl astrofyzik Neil deGrasse Tyson, který si za svým názorem i po letech stojí a na svém Twitteru škádlí fanoušky Pluta slovy: " Drahé Pluto, sice jsi krásné, ale stále jsi trpasličí planeta, zkousni to. S láskou, Niel." 

Nyní Bridenstine upozorňuje na fakt, že v srdcích velké části populace Pluto zůstává planetou i nadále a zmiňuje, že komentáře, které toto tvrzení dokazují, čítá často. Je proto ochoten za osud Pluta bojovat. "Teď můžete psát o tom, že správce NASA prohlásil Pluto opět planetou," nechal se slyšet Bridenstine. Příznivci Pluta se snaží argumentovat tím, že více, než 75 let se celý svět ve škole učí o sluneční soustavě s devíti planetami a podle nich není vhodná doba na změnu.

Vědci ovšem vysvětlují, že pokud by Pluto bylo mezi planety vráceno, ve vesmíru by bylo hned několik tisíc dalších objektů splňujících stejná kritéria, jako právě Pluto. Mezinárodní astronomická unie zatím na vyjádření Jima Bridenstineiho nereagovala. Píše o tom australský server news.com.au.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte…

13.09.2019 09:16 Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama