Celá Sluneční soustava je úplně špatně? Z NASA přišlo překvapivé prohlášení

Status planety Sluneční soustavy byl Plutu v roce 2006 odebrán. Bývalá devátá planeta obíhající okolo slunce byla tehdy zařazena mezi trpasličí planety a plutoidy. Tato akce vyvolala před lety ve společnosti rozruch. Po zveřejnění prohlášení Jima Bridenstina, správce úřadu pro letectví a vesmír (NASA), zájem o návrat Pluta mezi planety opět vzrostl. Problém je v tom, že pokud by bylo Pluto do Sluneční soustavy vráceno jako planeta, museli by vědci přidat i další, jemu podobné objekty. A namísto o devíti planetách bychom se učili o několika tisících.

NASA zveřejnila snímky planety Pluto
doporučujeme

Před třinácti lety se Pluto stalo největší trpasličí planetou. Ze seznamu planet sluneční soustavy bylo vyškrtnuto z důvodu změny definice pojmu "planeta". Pluto nesplňuje jedno z několika kritérií, která jsou novou definicí nastolena, konkrétně nemá okolo sebe dostatečně "čistý" prostor díky menším objektům a asteroidům nacházejících se v jeho blízkosti.

Vášnivou diskusi ovšem rozpoutalo vyjádření jednoho z odborníků NASA Jima Bridenstina, který je toho názoru, že by Pluto mělo opět doplnit stávajících osm planet.

V čele kampaně na "odvolání Pluta" byl astrofyzik Neil deGrasse Tyson, který si za svým názorem i po letech stojí a na svém Twitteru škádlí fanoušky Pluta slovy: " Drahé Pluto, sice jsi krásné, ale stále jsi trpasličí planeta, zkousni to. S láskou, Niel." 

Nyní Bridenstine upozorňuje na fakt, že v srdcích velké části populace Pluto zůstává planetou i nadále a zmiňuje, že komentáře, které toto tvrzení dokazují, čítá často. Je proto ochoten za osud Pluta bojovat. "Teď můžete psát o tom, že správce NASA prohlásil Pluto opět planetou," nechal se slyšet Bridenstine. Příznivci Pluta se snaží argumentovat tím, že více, než 75 let se celý svět ve škole učí o sluneční soustavě s devíti planetami a podle nich není vhodná doba na změnu.

Vědci ovšem vysvětlují, že pokud by Pluto bylo mezi planety vráceno, ve vesmíru by bylo hned několik tisíc dalších objektů splňujících stejná kritéria, jako právě Pluto. Mezinárodní astronomická unie zatím na vyjádření Jima Bridenstineiho nereagovala. Píše o tom australský server news.com.au.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama