Po Zemi se proháněl děsivý dinosaurus, měl schopnost jako žralok

Druh masožravého dinosaura, který se zhruba před 70 miliony lety proháněl po Madagaskaru, opotřebovával zuby takovou rychlostí, že mu zhruba každé dva měsíce musely narůst úplně nové.

Přidejte svůj názor

Majungasaurus
doporučujeme

Vyplývá to z nové studie, o níž informoval server CNN.

Majungasaurus se podle zjištění vědců těšil dorůstání zubů, které bylo dvakrát až třináctkrát rychlejší než u ostatních masožravých dinosaurů. Stejnou schopnost rychlé výměny zubů mají žraloci.

zdroj: YouTube

"Rychlá výměna zubů znamená, že je rychle opotřebovávali - pravděpodobně proto, že se krmili kostmi," upozornil autor studie a profesor biologie z newyorské univerzity Adelphi Michael D'Emic. "Máme pro to důkazy v podobě otisků odpovídajících jejich zubům, na celé řadě kostí zvířat, která mohla být jejich kořistí," dodal.

Majungasaurus byl dlouhý asi šest a půl metru a byl vrcholným predátorem madagaskarského potravního řetězce. Jeho ostré zuby dokázaly tkání kořisti projet jako nůž. Měl také krátký čenich a roh vystupující z temene hlavy.

Zuby určené primárně k trhání masa z kořisti ovšem podle vědců nebyly nijak skvělé při kontaktu s kostí. Přesto podle dochovaných důkazů tento dinosaurus kosti ohryzával - možná proto, že z nich získával živiny, které mu jinak ve stravě chyběly. "To je zatím naše pracovní hypotéza," uvedl D'Emic.

Rychlost dorůstání zubů vědci zjistili ze zkoumání růstových kroužků na dochovaných zubech Majungasaura. Ty fungují jako prstence v kmeni stromu, ale místo toho, aby zaznamenávaly jeden rok, jsou svědectvím jediného dne. Analýzu zubů pak srovnali s počítačovou tomografií čelisti a zubů, které z ní vyrůstají. Společně tyto údaje ukázaly, jak rychle mohli dinosauři své zuby nahrazovat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama