Počet přírodních katastrof roste. Humanitární pomoc bude potřebovat stále víc lidí, varuje WMO

Počet přírodních katastrof se v posledních 20 letech výrazně zvýšil. Upozorňuje na to dnes Světová meteorologická organizace (WMO). Počet obětí přírodních katastrof se snižuje, naopak roste hodnota způsobených škod.

V budoucnu se podle WMO bude patrně také zvyšovat počet lidí, kteří budou kvůli extrémním meteorologickým jevům potřebovat mezinárodní humanitární pomoc. V roce 2018 jich bylo 108 milionů.

WMO od roku 1970 do roku 2019 napočítala zhruba 11.000 přírodních katastrof, přes 6700 z nich bylo zaregistrováno v posledních 20 letech. Více než 40 procent extrémních meteorologických jevů tvořily záplavy, dalších 35 procent bouře. "Kvůli změnám klimatu se vyskytují extrémní meteorologické a klimatické fenomény častěji, jsou silnější a mají vážnější dopad," dodává ve své zprávě WMO.

The number of recorded disasters has increased x 5 and economic losses x 7 since 1970, but the average number of deaths for each disaster has fallen by a third, thanks to improved #EarlyWarnings, per #StateofClimateServices report on #DRRDayhttps://t.co/gieKTa7xV6 pic.twitter.com/6e1ymcdy04

— World Meteorological Organization (@WMO) October 13, 2020

Počet obětí extrémních meteorologických jevů od 80. let, kdy jich WMO napočítala 667.000, klesá. V posledním desetiletí, v letech 2010 až 2019, zahynulo kvůli přírodním katastrofám 185.000 lidí. Na druhé straně neustále roste hodnota způsobených škod. Podle WMO přírodní katastrofy způsobily v letech 2010 až 2019 škody v hodnotě 1,4 bilionu dolarů (32,4 bilionu Kč), v předchozím desetiletí to bylo 942 miliard dolarů (zhruba 22 bilionů Kč).

WMO očekává, že do roku 2030 se zvýší o polovinu počet lidí, kteří kvůli přírodním katastrofám každoročně potřebují mezinárodní humanitární pomoc. V roce 2018 jich bylo 108 milionů.

"Systémy včasného varování jsou nezbytné pro prevenci přírodních katastrof a adaptaci na změny klimatu," tvrdí WMO. Systémy podle ní umožňují "být připraven a reagovat ve správný moment". Největší nedostatky v rozvoji těchto systémů vykazují chudé a africké země, které také patří k těm, které důsledky extrémních meteorologických jevů ohrožují nejvíce.

Související

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Více souvisejících

WMO (Světová meteorologická organizace) katastrofy humanitární pomoc Počasí Bouře Povodně Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy