Jednou letní deštík, jindy přívalové deště. Proč mají srážky rozdílnou intenzitu?

Proč jsou některé deště jako jemné osvěžení v letních parných dnech a některé jsou tak silné, že mají destruktivní schopnosti? Přívalový déšť je hlavní příčinu přívalové povodně a dešťové kapky bývají o poznání větší než kapky u běžného deště. Vědec poskytl vysvětlení, proč k tomu dochází.

Počasí
doporučujeme

Jeffrey Halverson, profesor geografie a environmentálních systémů vysvětluje, že déšť obecně vzniká pomocí dvou faktorů. Vlhkost ve vzduchu, kterou zastupují mraky na obloze a proudění vzduchu směrem nahoru.

„Jak vzduch stoupá skrz mraky, vzduch se ochladí a voda se mění v malé dešťové kapičky,“ říká vědec pro Science Alert. Malé dešťové kapky jsou velmi lehké a vznášejí se, protože na ně působí vzduch, který proudí nahoru. Čím více tlačí vzduch kapky nahoru, tím víc kapky nabírají vlhkost a začínají být větší a těžší. Nakonec jsou natolik těžké, že padají k Zemi.

V zimních měsících je vzduch chladný a obsahuje méně vlhkosti, a protože chladný vzduch rád klesá k zemi, je podle vědce těžké přimět ho, aby rychle stoupal. Když se tyto pomalé proudy dostanou až do mraků, vznikají pouze malé kapky deště a tím vznikne pouze slabý déšť.

Silné bouřky vznikají většinou v létě, protože teplý vzduch se rychle pohybuje směrem vzhůru. Teplý vzduch narozdíl od studeného dokáže pojmout až pětkrát více vlhkosti a pohybuje se rychlostí až přes 60 kilometrů za hodinu, a proto se kapky deště stávají větší než obvykle. „Když je váha vody příliš velká i na vítr, všechny dešťové kapky spadnou najednou. To jsou letní bouřky,“ poznamenal Halverson.

Přívalové deště vedou k bleskovým záplavám jako minulý týden, kdy byl na Blanensku vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Ale i v zimě se můžeme setkat se silnými bouřemi, které se vyskytují převážně nad oceánem, protože tam je teplejší vzduch. „Žádné bouřky nebudou nikdy stejné. Někdy máte pocit, že stojíte ve sprše, jindy je to příjemné mrholení, ale teď už budete vědět proč,“ uvedl závěrem Halverson.

Témata: Déšť | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Na průběh covidu-19 mají asi vliv i geny po neandrtálcích

01.10.2020 07:39 Geny, které někteří lidé zdědili po dávných neandrtálských předcích, možná zvyšují riziko těžkého…

Covid opět zmátl lékaře. Nové případy ukazují, že se lze nakazit podruhé

30.09.2020 22:06 Aktualizováno Jedna z nejdiskutovanějších otázek týkající se covidu se opírá o předpoklad, že lidé, kteří nemoc…

Vyvracíme dezinformace: Roušky nás oxidem uhličitým neotráví, nezpůsobují…

30.09.2020 22:03 Aktualizováno S nástupem pandemie nového typu koronaviru se prudce zvýšil počet dezinformací, které šíří na…

Nová studie ukázala, kdo je náchylnější k onemocnění covidem. Nejde jen o…

30.09.2020 13:37 Vědci už několik týdnů spekulují o tom, jestli se náchylnost k onemocnění covidem řídí pouze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama