Prodělaný covid není výhra? Může vyvolat vzácný syndrom i u dospělých, naznačuje studie

V průběhu léta hlásili lékaři z celého světa stovky případů výskytu multisystémového zánětlivého syndromu u dětí a mladistvých. Podle vědců syndrom označený jako MIS-C přímo souvisí s koronavirovou nákazou, nová studie ale ukázala, že to nemusí platit pouze u dětí. Překvapivě se totiž objevil i u nakažených dospělých.

Multisystémový zánětlivý syndrom je relativně vzácný a velmi nebezpečný, způsobuje totiž zánět stěn cév, což může vést až k selhání orgánů včetně srdce.

O syndromu toho zatím lékaři moc nevědí, vyskytuje se u dětí, ale velmi vzácně. Od léta se však množí počty případů, kdy se objevil u pacientů, kteří prodělalo covid-19.

Na některé z nich upozornil magazín Nature Medicine, studie ale pokládá více otázek než odpovědí. Co syndrom způsobuje totiž dosud nikdo netuší.

Vědci se domnívají, že může jít o opožděnou imunitní reakcí na koronavirus. Při ní může docházet k podobné reakci, jakou je cytokinová bouře. Jaké jsou předpoklady ke vzniku syndromu ale také není známo.

Nová studie, na kterou upozornilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ale přináší další znepokojivé poznatky. Připouští totiž souvislost mezi covidem-19 a syndromem i u dospělých.

Do výzkumu se sice zapojilo jen 27 osob, podle vědců ale nejde ani tak málo případů přehlížet. Na rozdíl od ostatních pacientů u nich měl navíc covid jiný průběh. Namísto respiračních příznaků trpěli lidé bušením srdce, problémy s trávicím traktem, pokožkou či mozkem. Tři z nich zemřeli.

"Hospitalizováni měli v těle silný zánět a trpěli dysfunkcí mimoplicních orgánů. Právě tyto stavy jsou obvykle doprovázeny selháním dýchání. Paradoxem je, že pacienti vykazovali jen minimální respirační příznaky," píší vědci.

Autoři studie označili tento jev právě jako multisystémový zánětlivý syndrom, tentokrát ale dospělých, který má označení MIS-A. Zda má přímou spojitost s covidem musí vědci ještě prověřit, zatím tomu ale dosavadní zkoumání nahrává.

Stejně jako v případě MIS-C, ani u MIS-A není jasné, jaké jsou příčiny vzniku. To, že jde o reakci na covid, ale naznačují testy, při nichž bylo zjištěno, že jen méně než třetina pacientů měla pozitivní test pouze na protilátky.

To znamená, že už nebyli infekční a nakažení, ale covid prodělali dříve. Syndromy MIS-A a MIS-C tak mohou být postinfekční procesy onemocnění.

Související

Více souvisejících

lékaři nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 30 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy