Prodělaný covid není výhra? Může vyvolat vzácný syndrom i u dospělých, naznačuje studie

V průběhu léta hlásili lékaři z celého světa stovky případů výskytu multisystémového zánětlivého syndromu u dětí a mladistvých. Podle vědců syndrom označený jako MIS-C přímo souvisí s koronavirovou nákazou, nová studie ale ukázala, že to nemusí platit pouze u dětí. Překvapivě se totiž objevil i u nakažených dospělých.

Ilustrační foto
doporučujeme

Multisystémový zánětlivý syndrom je relativně vzácný a velmi nebezpečný, způsobuje totiž zánět stěn cév, což může vést až k selhání orgánů včetně srdce.

O syndromu toho zatím lékaři moc nevědí, vyskytuje se u dětí, ale velmi vzácně. Od léta se však množí počty případů, kdy se objevil u pacientů, kteří prodělalo covid-19.

Na některé z nich upozornil magazín Nature Medicine, studie ale pokládá více otázek než odpovědí. Co syndrom způsobuje totiž dosud nikdo netuší.

Vědci se domnívají, že může jít o opožděnou imunitní reakcí na koronavirus. Při ní může docházet k podobné reakci, jakou je cytokinová bouře. Jaké jsou předpoklady ke vzniku syndromu ale také není známo.

Nová studie, na kterou upozornilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ale přináší další znepokojivé poznatky. Připouští totiž souvislost mezi covidem-19 a syndromem i u dospělých.

Do výzkumu se sice zapojilo jen 27 osob, podle vědců ale nejde ani tak málo případů přehlížet. Na rozdíl od ostatních pacientů u nich měl navíc covid jiný průběh. Namísto respiračních příznaků trpěli lidé bušením srdce, problémy s trávicím traktem, pokožkou či mozkem. Tři z nich zemřeli.

"Hospitalizováni měli v těle silný zánět a trpěli dysfunkcí mimoplicních orgánů. Právě tyto stavy jsou obvykle doprovázeny selháním dýchání. Paradoxem je, že pacienti vykazovali jen minimální respirační příznaky," píší vědci.

Autoři studie označili tento jev právě jako multisystémový zánětlivý syndrom, tentokrát ale dospělých, který má označení MIS-A. Zda má přímou spojitost s covidem musí vědci ještě prověřit, zatím tomu ale dosavadní zkoumání nahrává.

Stejně jako v případě MIS-C, ani u MIS-A není jasné, jaké jsou příčiny vzniku. To, že jde o reakci na covid, ale naznačují testy, při nichž bylo zjištěno, že jen méně než třetina pacientů měla pozitivní test pouze na protilátky.

To znamená, že už nebyli infekční a nakažení, ale covid prodělali dříve. Syndromy MIS-A a MIS-C tak mohou být postinfekční procesy onemocnění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus přežije na površích podstatně déle, než se myslelo. Na mobilu…

20.10.2020 11:55 Vědci z Australského centra pro prevenci nemocí (ACDP) zjistili, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2,…

Nová studie: Miminka krmená z lahve mohou polykat miliony mikroplastů denně

20.10.2020 07:51 Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová…

Padají hvězdy. Meteorický roj Orionidy vrcholí, podmínky pro pozorování…

19.10.2020 16:22 Nastává maximum Orionid. Meteorický roj bude nejčetnější v úterý a ve středu, s očekávanou…

Abnormality v plicích i ledvinách. Symptomy koronaviru přetrvávají i…

19.10.2020 15:52 Mnozí pacienti propuštění z nemocnice mají příznaky dušnosti, únavy, úzkosti a deprese i dva až tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama