První antikoncepční pilulka způsobila před 60 lety revoluci

Antikoncepce v různých podobách je stará jako lidstvo samo. Listy akácií, vymačkaný citron, hovězí žluč či dokonce krokodýlí trus už před mnoha sty lety používaly ženy, aby zabránily svému početí. Až začátkem 20. století se zrodila myšlenka podáním hormonů ošálit tělo ženy a zastavit tak její ovulaci. Před 60 lety, 11. května 1960, byl pak v USA schválen k prodeji první hormonální antikoncepční preparát Enovid.

První antikoncepční pilulka způsobila před 60 lety revoluci
doporučujeme

U jeho zrodu stáli v polovině 50. let zdravotní sestra Margaret Sangerová, zakladatelka Americké ligy pro kontrolu porodnosti, a vědci Gregory Pincus, Min Chang a John Rock. V roce 1957 byla pilulka uvedena částečně na trh jako lék menstruačních poruch. Poté ale následovalo několik soudních sporů, v nichž si ženy stěžovaly na vedlejší účinky, způsobené vysokým obsahem estrogenu. Po jeho snížení byl nakonec Enovid americkou organizací pro kontrolu léčiv schválen jako antikoncepční přípravek.

Evropským průkopníkem se stal vlámský gynekolog Ferdinand Peeters, který pro německou firmu Schering vyvinul přípravek Anovlar. Ten se na trh dostal v červnu 1961 a na rozdíl od Enovidu obsahoval mnohem méně hormonu, takže měl i méně vedlejších účinků. Přesto Peetersovo jméno upadlo v zapomnění. "Otec vedl gynekologické oddělení přední katolické nemocnice, a proto nechtěl přitahovat pozornost," vysvětlil nejstarší z jeho šesti potomků.

V bývalém Československu byl pak prvním takovým preparátem Antigest v roce 1965, který byl ale v počátcích předepisován pouze ženám se zdravotními problémy či s mnoha dětmi. Až do konce 80. let převládaly tuzemské preparáty (dále mimo jiné Neogest či Biogest), co do složení srovnatelné se západními přípravky. Dnes je už škála různých antikoncepčních prostředků nepřeberná.

Za "otce" hormonální antikoncepce bývá považován rakouský lékař Ludwig Haberlandt, který ve 20. letech minulého století prováděl za tímto účelem pokusy na králících. Využil faktu, že v těhotenství organismus produkuje větší množství určitých hormonů. Právě na tomto principu je založena hormonální antikoncepce, která tyto hormony do těla dodává, čímž vysílá do mozku stejné signály jako těhotný organismus. Mozek tak zpětně působí na vaječníky a zastaví ovulaci (uvolnění zralého vajíčka).

V posledních letech podle odborníků již jednoznačně převažují výhody hormonální antikoncepce, kterou denně užívají stamiliony žen ve světě. Kromě značného snížení počtu potratů jde zejména o její příznivé zdravotní účinky, ať již je to odbourání premenstruačního syndromu či snížení rizika rakoviny dělohy, vaječníků a tlustého střeva. Rizika však stále existují zejména pro silné kuřačky nebo ženy s kardiovaskulárními nemocemi či chorobami jater.

Hormonální antikoncepce může mít kromě tabletek formu injekcí, podkožních implantátů či náplastí. Existují i hormonální nitroděložní tělíska, z nichž se hormon uvolňuje v děloze a "šetří" tak játra (jako u náplastí a podkožních tyčinek). V uplynulých letech vědci testovali i různé antikoncepční pilulky pro muže. Do výroby se ale zatím nedostaly, protože měly mnoho vedlejších účinků.

Podle průzkumu Fóra antikoncepce, který byl zveřejněn loni v září, užívá antikoncepci od lékaře, nejčastěji hormonální, 49 procent žen mezi 18 a 24 lety. Její spotřeba klesá už několik let o jednotky procent ročně. Vrcholu v užívání a dodávkách na trh dosáhla ČR zřejmě v roce 2007, kdy bylo dodáno 3,5 milionu balení hormonální antikoncepce. V tomto roce antikoncepci užívalo 1,4 milionu žen. V posledních letech pak naopak roste počet dodávek takzvané nouzové antikoncepce, která se užívá po nechráněném pohlavním styku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

27.09.2020 18:46 Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu…

Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je…

27.09.2020 08:58 Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si…

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe…

26.09.2020 15:56 Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou…

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama