Rakovina slinivky patří k nejagresivnějším. Šancí pro pacienty může být molekulární testování

Zlepšit léčbu rakoviny slinivky, která patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, by mohlo rozsáhlejší molekulární testování. Až u čtvrtiny pacientů je možné tímto testováním identifikovat genové odchylky, na základě kterých mohou lékaři nastavit pacientům léčbu na míru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na konferenci k novinkám léčby karcinomu slinivky to ve čtvrtek 12. listopadu řekl Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN). 

V České republice je každoročně odhaleno až 2000 nových případů karcinomu slinivky a jejich počet narůstá. Toto onemocnění je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory (po karcinomu plic, tlustého střeva a prsu) a má také nejnižší míru přežití ze všech druhů rakoviny. Pouze osm procent pacientů s touto nemocí žije déle než pět let.

Tuto nepříznivou statistiku je podle Petruželky možné zlepšit výběrem léčby na základě odhalených genetických odchylek. "Precizní onkologie spočívá v tom, že na základě molekulární analýzy nádoru můžeme vybrat cílenou léčbu, která bude u pacienta fungovat," uvedl Petruželka. To je možné asi u čtvrtiny pacientů s touto diagnózou.

V současnosti je zdravotními pojišťovnami hrazeno molekulární testování jen na některé mutace genů. Podle Pavla Dundra, který je na stejném pracovišti přednostou Ústavu patologie, se ale o úhradě ze zdravotního pojištění vedou s pojišťovnami jednání.

U rakoviny slinivky je zásadní včasné odhalení a rychlé nasazení léčby, protože jen u asi deseti až 15 procent pacientů je řešením operace. Přednosta 1. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN Zdeněk Krška doplnil, že se zvyšuje procento přežití u těch pacientů, kterým lékaři odstranili slinivku s nádorem "co nejradikálněji", tedy i s okolní lymfatickou tkání.

"Víme, že 40 procent pacientů nám přežívá 40 měsíců tam, kde se odstraní nejen nádor, ale i další tkáně v okolí," uvedl Krška. Odborníci se shodují na tom, že takovou operaci by měl pacient podstoupit v některém z velkých onkologických centrech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou vakcíny proti covid-19 bezpečné? Velký přehled otázek a odpovědí

25.11.2020 22:00 Aktualizováno Spolu s příchodem vakcín proti novému typu koronaviru se objevuje řada mystifikací a dezinformací,…

Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a…

Nanoled? Čeští vědci provedli unikátní experiment s vodou, zaujal ve světě

24.11.2020 10:08 Čeští vědci prokázali, že pokud se voda nachází ve velmi malém ohraničeném prostoru, tuhne až při…

V Praze vznikne světově ojedinělý fúzní reaktor, říká ředitel Ústavu…

24.11.2020 09:54 ROZHOVOR – Na půdě Akademie věd České republiky vznikne tokamak, který bude jako jediný na světě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama