Rakovina slinivky patří k nejagresivnějším. Šancí pro pacienty může být molekulární testování

Zlepšit léčbu rakoviny slinivky, která patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, by mohlo rozsáhlejší molekulární testování. Až u čtvrtiny pacientů je možné tímto testováním identifikovat genové odchylky, na základě kterých mohou lékaři nastavit pacientům léčbu na míru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na konferenci k novinkám léčby karcinomu slinivky to ve čtvrtek 12. listopadu řekl Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN). 

V České republice je každoročně odhaleno až 2000 nových případů karcinomu slinivky a jejich počet narůstá. Toto onemocnění je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory (po karcinomu plic, tlustého střeva a prsu) a má také nejnižší míru přežití ze všech druhů rakoviny. Pouze osm procent pacientů s touto nemocí žije déle než pět let.

Tuto nepříznivou statistiku je podle Petruželky možné zlepšit výběrem léčby na základě odhalených genetických odchylek. "Precizní onkologie spočívá v tom, že na základě molekulární analýzy nádoru můžeme vybrat cílenou léčbu, která bude u pacienta fungovat," uvedl Petruželka. To je možné asi u čtvrtiny pacientů s touto diagnózou.

V současnosti je zdravotními pojišťovnami hrazeno molekulární testování jen na některé mutace genů. Podle Pavla Dundra, který je na stejném pracovišti přednostou Ústavu patologie, se ale o úhradě ze zdravotního pojištění vedou s pojišťovnami jednání.

U rakoviny slinivky je zásadní včasné odhalení a rychlé nasazení léčby, protože jen u asi deseti až 15 procent pacientů je řešením operace. Přednosta 1. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN Zdeněk Krška doplnil, že se zvyšuje procento přežití u těch pacientů, kterým lékaři odstranili slinivku s nádorem "co nejradikálněji", tedy i s okolní lymfatickou tkání.

"Víme, že 40 procent pacientů nám přežívá 40 měsíců tam, kde se odstraní nejen nádor, ale i další tkáně v okolí," uvedl Krška. Odborníci se shodují na tom, že takovou operaci by měl pacient podstoupit v některém z velkých onkologických centrech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama