Jak se hledá vakcína proti koronaviru? Dobrovolník popsal proces testování

Nová vakcína proti covid-19 vyvinutá vědci z britské Oxfordské univerzity ukázala slibné počáteční výsledky klinických testů na lidech. Dalším krokem jsou klinické testy na širší skupině dobrovolníků z Velké Británie, Brazílie a Jižní Afriky, kterým bude podána vyšší dávka očkování. Richard Fisher popisuje, jaké to je být jedním z dobrovolníků v druhé fázi klinické studie.

Očkování, ilustrační foto

„Musíme ještě udělat mnoho práce, ale tyto počáteční výsledky jsou slibné,“ řekla profesorka Sarah Gilbertová z Oxfordské univerzity v prohlášení 20. července. První fáze klinické studie nové vakcíny proti covid-19 byly provedeny na 1 077 lidech a ukázaly, že vakcína nevyvolává žádné vedlejší účinky a imunitní systém na ni dobře reaguje.

Do další fáze klinické studie bude zahrnuto 10 000 dobrovolníků, kteří jsou rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina dostane vakcínu ChAdOx1 nCoV-19 a druhá skupina pouze MenACWY. „Právě k testování účinnosti ve větším měřítku jsem se přihlásil,“ uvedl Richard Fisher pro BBC.

Licencovaná vakcína s názvem MenACWY se očkuje proti meningitidě (zánět mozkových blan) nebo sepsi. Tato vakcína byla vybrána jako kontrolní místo klasického placeba. Vědci ji vybrali, aby dobrovolníci pocítili skutečné vedlejší účinky vakcíny a nemohli tak určit v jaké skupině se nachází.

Nově vyvinutá vakcína ChAdOx1 nCoV-19 se vyrábí z geneticky upraveného viru, který způsobuje nachlazení šimpanzů. Tuto techniku vědci používali již v minulosti u Eboly a respiračního syndromu MERS, proto vědci z Oxfordu dokázali rychle reagovat na covid-19.

„Moje cesta započala, když jsem narazil na tweet od profesora Oxfordské univerzity o studii vakcíny, že hledají dobrovolníky. Takže, když moje žena spala, vyplnil jsem formulář na webových stránkách a zapomněl jsem na to,“ poznamenal Fisher.

O několik týdnů později už sledoval jednoho z předních vědců Matthew Snapea, jak vysvětluje a popisuje co dobrovolníci mohou od studie čekat, jak vakcína funguje a na jaké vedlejší účinky si dát pozor. Poté vědci odebrali vzorky krve, zjišťovali, jestli Fisher neměl žádné příznaky covid-19 a podepsal souhlas s různými studijními postupy.

Jeden upoutal jeho pozornost. „Souhlasím, že shromážděné vzorky budou považovány za dárek pro Oxfordskou univerzitu,“ podotkl Fisher, který se pobavil nad tím, že dobrovolníci v jiné skupině budou odevzdávat vzorky stolice.

Po procedurách byli všichni dobrovolníci informováni o „teoretických obavách,“ že by vakcína mohla covid-19 ještě zhoršit.  Předchozí studie na zvířatech experimentální vakcíny proti SARS způsobily zhoršení zánětu plic a další studie zjistila podobný zánět u myší očkovaných experimentální vakcínou proti MERS. Ale žádný z těchto účinků nebyl pozorován u nové vakcíny proti covid-19.

„Vrátil jsem se domů informovanější, ale také s většími obavami, i když vím, že rizika jsou malá, nemohu popřít, že je to trochu děsivé slyšet je všechny najednou,“ podotkl Fisher, který dodal, že nejvíce ho uklidnilo zjištění, že přes tisíc lidí, kteří vakcínu ChAdOx1 nCoV-19 dostali se obešlo bez závažných vedlejších účinků.

O týden později se Fisher opět nacházel v nemocnici sv. Jiřího v Tootingu, v jižním Londýně, kde už mu měla být očkována vakcína. Znovu následovala anamnéza a odběry krve. Fisher uvádí, že ani lékaři nevědí, jestli se jedná o experimentální vakcínu nebo o kontrolní vakcínu proti meningitidě, aby zajistili, že studie nebude nijak ovlivněna. Po týdnech čekání dostal Fisher vakcínu, ale jaká to byla se dozví až na konci studie.

Dobrovolníci byli rozděleni do skupin a každá z nich má jiný rozvrh hlášení příznaků, testování a odběrů krve. Fisher si po týdnu musel provést výtěry z krku a nosu, které společně s dotazníkem o jeho chování v předchozím týdnu, umístil do speciální schránky pošty Royal Mail, které jsou zavedeny po celé Velké Británii pro domácí testování.

„O několik dní později jsem dostal SMS, která říkala, že můj výsledek testu na koronaviry je negativní,“ poznamenal Fisher, který tuto rutinu bude provozovat jednou týdně po dobu čtyř měsíců a v příštím roce se bude pravidelně vracet do nemocnice na krevní testy.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama