Roušky nás odnaučily dotýkat se pořád tváře, prokázala studie

Čínská studie ukazuje, že povinné nošení roušek pomáhá v tom, abychom si nesahali rukama na tvář: oči, nos a ústa mohou být cestou, kudy se do těla dostane virus, píše italský deník Corriere della Sera.

Když na začátku pandemie v Itálii byla zavedena povinnost nosit roušky na veřejných místech, virologové často opakovali, že toto opatření slouží také k tomu, abychom si nesahali rukama na obličej, jehož se jinak dotýkáme stokrát za den. Nos, oči a ústa jsou cestou pro vstup SARS-CoV-2 do těla, a proto je třeba mýt si často ruce. Nyní to potvrdila i studie publikovaná v časopisu JAMA: kdo nosí roušku, má tendenci méně si sahat rukama na nos a ústa, které jsou zakryté. To ovšem neplatí pro oči, na něž si nadále saháme, protože zakryté nejsou.

Povinnost nosit roušky je tedy spojena s omezením zvyku dotýkat se rukama tváře. I tato drobnost může pomoci omezit šíření viru.

V čínské studii byla použita videa natočená na veřejných místech, jako jsou stanice veřejné dopravy, silnice a parky v Číně, v Japonsku, v Jižní Koreji, v západní Evropě a ve Spojených státech. Na videích, z nichž každé trvá asi minutu, bylo zachyceno 5000 lidí v době před pandemií a 2887 lidí v období od března a dubna 2020. Ukázalo se, že používání roušky je spojeno s menší četností doteků tváře, a to bez ohledu na to, jaký druh roušky byl používán.

Před pandemií covidu-19 byla četnost doteků obličeje poměrně vysoká v Jižní Koreji, v západní Evropě a ve Spojených státech. V kontinentální Číně a v Japonsku byla vcelku nízká.

V době pandemie covidu-19 se četnost kontaktů s tváří snížila v Číně, v Jižní Koreji a v západní Evropě. Podle toho, jak bylo v té které zemi povinné nosit roušku, byla spojitost mezi saháním na obličej a nošením roušky podle jednotlivých zemí rozdílná.

V Číně a v Jižní Koreji bylo pozorováno nejvýraznější snížení počtu doteků obličeje. Západní Evropa nepřijala stejnou politiku pokud jde o povinnost nošení roušky, a zde se proto tento zlozvyk snížil jen mírně. Autoři studie přiznávají, že jejich práce má nedostatek v tom, že nezahrnuje videa z uzavřených prostorů, jako jsou úřady, restaurace či muzea, kde se rouška používá nejvíce.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Vědci zdraví Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy