Scientific American: Trump poškodil USA, protože zavrhuje vědu

Až do letoška se populárně vědecký časopis Scientific American celou svou 175letou historii bránil tomu, aby se veřejně přiklonil k některému z kandidátů na prezidenta. Tuto tradici ale nyní porušil. Jeho šéfredaktorka Laura Helmuthová podle agentury AP uvedla, že rozhodnutí podpořit demokrata Joea Bidena předcházela jen stručná debata.

Donald Trump
doporučujeme

Podle listu "fakta a věda ukazují", že Bidenův protikandidát a současný americký prezident Donald Trump "závažně poškodil Spojené státy americké i Američany, protože zavrhuje fakta a vědu".

Šéfredaktorka je toho názoru, že Trumpova administrativa byla pro vědeckou komunitu horší, než si kdy časopis představoval. Svou podporu Bidena magazín uveřejnil na internetu v úterý, tedy den na to, co Trump zpochybnil, že by klimatické změny hrály roli v současných kalifornských lesních požárech. Podle Helmuthové jde však o náhodu a daný článek se připravoval v předchozích dvou měsících.

Text od Joshe Fischmana ostře odsoudil způsob, jakým se Trump postavil k řešení pandemie covidu-19. Časopis také zkritizoval Trumpa za to, že se zasazuje o snižování fondů pro vědu a brzdí reakci USA na klimatické změny. Biden je naproti tomu "znám tím, že ctí fakta i vědu".

"Náš časopis má mimo jiné za cíl ukazovat lidem, jak svět funguje - ať už jde o černé díry, evoluci, viry či systematický rasismus," uvedla Helmuthová. "Cítili jsme, že je naší povinností lidi varovat, že Trump má katastrofický vliv na výzkum, vědu, zdraví a životní prostředí," dodala.

Po uveřejnění úterního článku se časopis setkal i s negativní odezvou. Helmuthová uvedla, že magazín obdržel žádosti o ukončení předplatného. Mnoho z nich přitom přišlo od lidí, kteří mezi abonenty ve skutečnosti nepatřili.

Psycholog a spisovatel Geoffrey Miller podotkl, že magazín zradil svoji 175letou historii principiální nestrannosti. "Jsem dost starý na to, abych si pamatoval doby, kdy váš časopis měl svoji integritu," napsal na twitteru Miller.

V pondělí Trump na brífinku o požárech v Kalifornii odpověděl na podnět týkající se potřeby reagovat na klimatické změny tvrzením, že se Země ochladí. "Přál bych si, aby s vámi věda souhlasila," řekl mu Wade Crowfoot z kalifornského úřadu pro přírodní zdroje. "No, nemyslím si, že věda tohle ve skutečnosti ví," odpověděl Trump.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama