Sportovat s rouškou není nejlepší nápad. Šermířský experiment to jasně prokázal

Celosvětová pandemie covid-19 se dotkla i sportu. Poprvé v historii musely být odloženy olympijské hry v Tokiu na léto 2021 a sportovní organizátoři čelí výzvám, jak nejlépe umožnit návrat sportovní kultury na poli profesním i amatérském. Jedna z těchto výzev se týká také dýchání.

Sportovec během výkonu dýchá rychleji a více zhluboka, proto je riziko přenosu covid-19 mnohem vyšší než při procházce. Ačkoliv nošení roušky může snížit riziko přenosu, ta zároveň ztěžuje dýchání a snižuje výkonnost sportovce. V případě sportu, který vyžaduje nižší až střední intenzitu může být cvičení s maskou těžší, ale problém především u sportů, jako je fotbal nebo rugby. Při těžkém cvičení sportovec vdechuje až 100 litrů vzduchu za minutu a ten se posléze přemění v oxid uhličitý, zachytí se v roušce a sportovec ho může znovu v dechnout.

Podle webu sciencealert.com se potřeba zkoumání tohoto jevu zvýšila poté, co zemřeli dva chlapci v Číně na závěrečných zkouškách z tělocviku, když museli mít na sobě roušky. Pitvy nebyly provedeny, takže není možné s jistotou říct, jestli za úmrtí chlapců mohou právě obličejové masky.

Lindsay Bottomsová, odbornice v oboru fyziologie cvičení na Hertfordshire University a úspěšná šermířka, se pokusila na otázku bezpečnosti odpovědět. Sama za pomoci běžeckého pásu uskutečnila experiment, který napodobil intenzitu a trvání šermířského zápasu po dobu tří minut. Použila kompletní výzbroj, tedy i masku, která se při šermování běžně užívá a přenosný analyzátor plynů. Běžná koncentrace kyslíku byla kolem 21 %, při běhu na běžícím pásu s maskou na šerm se koncentrace snížila na téměř 19 %.

Bottomsová uvádí, že po nasazení roušky se koncentrace kyslíku snížila až na 17 %, a dodává, že jakékoliv další snížení by vedlo ke špatným kognitivním funkcím a způsobilo by to příznaky akutní horské nemoci (AMS), jako jsou závratě nebo bolesti hlavy.

Bottomsová varuje, že po nasazení masky na šerm společně s rouškou se koncentrace oxidu uhličitého ztrojnásobila, a připomíná doporučení britské vládní agentury pro bezpečnost na pracovišti, že člověk by neměl být vystaven působení oxidu uhličitého po dobu více jak 15 minut. Bottomsová apeluje na další výzkum s cílem prozkoumat možná rizika spojená s nošením obličejových masek při sportu s vysokou intenzitou zátěže.

Související

Vláda ČR

Vláda jmenovala nového ředitele GIBS a řešila starty ruských sportovců v Česku

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů se od 7. září stane dosavadní náměstek Vít Hendrych. Jeho jmenování navrhla Petru Fialovi vláda na jednání ve středu 6. září 2023 a premiér jej ještě týž den ředitelem jmenoval. Vláda se zabývala také problematikou startů ruských a běloruských sportovců v České republice a projednala i návrh novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže.

Více souvisejících

sport cvičení Roušky a respirátory zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy