Statistik spočítal lékařské kapacity. Popsal průběh roku 2021 a možnost vymýcení koronaviru

Ačkoliv se očkování zatím teprve rozjíždí, předpokládá se, že každým dnem bude napříč světem počet očkovaných lidí stoupat. Vše má ale své limity. Ty jsou zatím ve formě nedostatku vakcín, časem se ale překlopí na nedostatek lékařských kapacit.

Profesor matematiky a statistiky Adam Kleczkowski ze skotské univerzity v Strathclyde ve svém komentáři pro server The Conversation popsal, co nás letos čeká.

Upozornil, že vzhledem k mutaci koronaviru by mohlo dojít ke změnám v ohniscích a rychlé potlačení pandemie se tak tomu stalo ještě naléhavějším tématem. Přísnější opatření nás podle něj budou pravděpodobně provázet i několik dalších měsíců, a pokud se virus stane nakažlivějším, možná budeme potřebovat i přísnější omezení.

Za jeden z primárních cílů roku 2021 považuje vyrobit dostatečné množství vakcín. Ani to ale samo o sobě nestačí. "Pro ilustraci velikosti úkolu se podívejte na průměrného anglického praktického lékaře, který se stará o téměř 2100 lidí. Za předpokladu, že pracuje osm hodin denně, potřebuje pět minut na očkování, a každý pacient potřebuje dvě dávky. Trvalo by více než šest týdnů, než by viděl všechny své pacienty, a to v případě, kdy nebereme v úvahu další práci, kterou musí praktičtí lékaři udělat, nebo jako limit, kolik lidí může být bezpečně očkováno současně na jeden zátah," píše profesor.

Upozorňuje ale, že dávky musí být očkovány s určitým rozestupem, který činí 21 a více dní, dle typu vakcíny. Představa, že se za několik týdnů zvládnou naočkovat všichni pacienti, je tedy bláhová, i vzhledem k další práci, kterou lékaři musí odvádět. Podle odhadů statistika tak zabere vakcinace několik dlouhých měsíců. Podobná situace pak může nastat i v Česku, kde ale podle odhadů připadá na jednoho praktického lékaře 1600 pacientů.

Podstatné je podle profesora také uvědomění si, že plná imunita se nedostaví okamžitě po očkování. Například v případě vakcíny od firmy Pfizer je očkovaný jedinec imunní až 7 dní po druhé dávce. Průměrně tedy trvá nejméně měsíc od prvního očkování, než má člověk vybudovanou imunitu.

Následně je třeba vytvořit takzvanou kolektivní imunitu. "Infikovaní jedinci, budou mít stále častěji kontakt s lidmi imunními než s rizikovými. Přenos proto klesne a nakonec se nemoc přestane šířit," vysvětlil.

Úroveň kolektivní imunity potřebné k zastavení šíření viru ale není přesně známa. "Předpokládá se, že je mezi 60 % až 80 % . V současné době tam ani zdaleka nejsme. Miliardy po celém světě budou muset být naočkovány, aby se šíření viru zabránilo," dodal.

Dle jeho odhadů tak sice klesne úmrtnost, neboť se bude zvyšovat proočkovanost rizikových, zejména starších a nemocných pacientů, u mladších pacientů se ale nemoc bude nadále šířit, i se všemi dlouhodobými následky.

"Vakcíny nejsou stříbrná kulka, určitá míra opatrnosti bude muset být dodržována měsíce. Jakékoli změny přijdou pomalu, zejména v oblasti návštěv pečovatelských domů a znovuotevření nemocnic," upozornil statistik s tím, že nošení ochrany obličeje by se mohlo stát společenským zvykem, podobně jako tomu je v Asii, kde si ji nasazuje automaticky každý, kdo se necítí dobře.

Může ale v důsledku všech opatření a očkování nakonec dojít k eradikaci viru? To podle experta není zatím příliš zřejmé. "Zatím nevíme, jak dlouho imunita založená na vakcínách trvá, a dlouhodobá imunita bude klíčová. Úplné vymýcení viru bude velmi obtížné a bude vyžadovat globální úsilí," obává se.

"I když jsme na dosah vymýcení obrny, neštovice zůstávají jedinou lidskou nemocí, kterou jsme plně potlačili, a trvalo to téměř 200 let. Například spalničky, i když jsou v mnoha zemích téměř vymýceny, se nadále vracejí," dodal.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy