Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je horší, míní expert

Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si vybrat z nepřeberného množství podporující náš názor a zároveň ignorovat ty, které by ho vyvracely. Statistiky bez správné interpretace mohou vést až k dezinformacím o celosvětové zdravotnické krizi. Expert ukázal nejběžnější statistické dezinformace vyskytující se převážně na sociálních sítích.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Chřipka versus Covid-19

Nejběžnější statistika, se kterou se můžeme na sociálních sítích setkat je srovnání covid-19 s běžnou chřipkou. Lidé sdílejí informaci, že covid-19 není tolik smrtící jako chřipka. Expert Jacques Raubenheimer podle televize ABC upozorňuje, že se jedná o špatnou interpretaci, protože nikde není uvedena míra infekčnosti.

Expert v oblasti biomedicínské informatiky a digitálního zdraví uvedl, že abychom mohli statistiku interpretovat správně, je důležité se podívat na poměr lidí nakažených virem vůči tomu, kolik jich zemře, zkráceně IFR (infection fatality ratio). „Počet úmrtí na covid-19 děleno infikovanými,“ vysvětlil Raubenheimer.

Podle slov experta má poměr IFR covid-19 vyšší než běžná chřipka a statistiky, které naznačují nižší IFR u covid-19 postrádají dva další ověřitelné body. První bod se zakládá na faktu, že běžná chřipka má IFR 0,1 % ve srovnání s nákazou covid-19, kde je odhad 0,25 %. To znamená, že nový koronavirus je dvakrát více smrtící než běžná chřipka.

Druhým bodem je podle experta R (reprodukční číslo). Číslo vyjadřuje předpokládaný počet osob u konkrétní infekce, kdy nakažený člověk přenese nákazu na jiné osoby. Chřipka má index nakažlivost 1,3, to znamená, že průměrně nakazí 1,3 osob. U covid-19 je číslo podstatně vyšší a pohybuje se kolem 2,8. Z těchto jednoduchých počtů je zřejmé, že covid-19 je mnohem infekčnější než běžná chřipka. „Když zkombinujeme tyto statistiky, chápeme motivaci v oblasti veřejného zdraví omezit šíření,“ píše expert.

Grafy exponenciálního růstu

Oblíbeným nástrojem internetu jsou i grafy, které ukazují zvyšující se tempo pozitivních případů. Čím více křivka stoupá, tím více bychom se měli bát. Raubenheimer poukazuje na to, že nové pozitivní případy jsou hlášeny nepravidelně, a to může vést k neustále růstu případů. „To nám dává graf, který se na začátku sledoval pomalu, ale pak se časem ostře zakřivuje směrem nahoru,“ vysvětluje expert.

Porovnávání grafů s jinými příčinami smrti je současný trend na sociálních sítích. Běžně porovnávají více vzorců, které se sice mohly časem zvyšovat, ale konstantní rychlostí. Ukazují také nízký počet případů z počátečních stádií vypuknutí nebo pomalejší rostoucí úmrtnost na chřipku. Proto podle experta chybí dopad exponenciálního růstu a grafy mohou být zavádějící.

Více testování nevede k většímu počtu případů

Epidemiologové označují pozitivní případ covid-19 člověka, který byl testován a měl výsledek pozitivní. Existují však lidé, kteří jsou zcela bez příznaků nebo onemocnění mělo tak lehký průběh, že si lidé sami diagnostikovali nachlazení. Expert také vytkl, že testování není všude dostupné a nemusí zachytit všechny probíhající nákazy.  Americký prezident Donald Trump v minulosti uvedl, že více testování vede k více pozitivním případům. „Více testování nevede k většímu počtu případů, ale pouze umožňuje přesnější odhad skutečného počtu,“ vysvětluje Raubenheimer. Dodal, že z epidemiologického hlediska není správnou strategií testovat méně, ale testovat v co největší míře, aby se rozdíly mezi případy a nákazou minimalizovaly.

Chaotická data

Úmrtí a detekce nových případů ze stejného data nelze srovnávat. Expert upozorňuje na nekonečnou variaci, kdy lidé mají rychlí a smrtelný průběh covid-19, ale někteří jsou hospitalizováni dlouhou dobu a poté zemřou. „Zaznamenaná úmrtí k určitému datu odrážejí případy zaznamenané několik týdnů předtím, kdy počet případů mohl být menší i o polovinu než v současnosti,“ míní Raubenheimer. Upozorňuje na velký rozdíl mezi počtem aktivních případů a již zotavených, takže pravá čísla budeme znát pouze zpětně.

Neustálá změna dat, ze kterých statistiky čerpají, zapříčinila vlnu konspiračních teorií na sociálních sítích. Každá země má svůj systém počítání jak pozitivních případů, tak úmrtí a lidé kvůli tomu podléhají dezinformacím. Shromažďování údajů je časově náročné, a proto se může stát, že jsou data zpětně upravena. „Málo z nich si uvědomuje, jak kolosální, chaotický a složitý úkol je sledovat statistiky takové nemoci,“ uvedl Raubenheimer.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama