Znečištěný vzduch dosahuje navzdory koronaviru kritické úrovně. Dýchá ho polovina světa

Znečištěné ovzduší je všeobecně považováno za hrozbu pro lidské zdraví a v současné době se nachází v celosvětovém programu na prvním místě. Navzdory snahám o snížení znečištění ovzduší v mnoha zemích se stále nachází oblasti, zejména v Asii a v Africe kde jsou lidé této rostoucí hrozbě vystaveni. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že díky znečištěnému ovzduší zemře 4,2 miliónů lidí ročně.

Smog
doporučujeme

Výzkum provedený mezi lety 2010 až 2016 zjistil, že dlouhodobá politika ve snižování znečištění ovzduší byla zejména účinná v zemích Evropy a ve Spojených státech Amerických ve srovnání s jihovýchodní Asií, kde byla detekována větší koncentrace jemných částic ve vzduchu.

Znečištění ovzduší ve formě jemných částic je vysoce rizikové, protože částice se mohou dostat hluboko do plic a do krevního řečiště a tím způsobují nejrůznější zdravotní problémy. „Existují regiony, které mají nebezpečně vysokou úroveň znečištění ovzduší, která překračuje až pětinásobně hladinu doporučenou WHO a stále se zvyšuje“ říká pro ScienceAlert Gavin Shaddick, autor studie.

Autoři uvádějí, že pokyny pro snižování kvality ovzduší se netýkají pouze měst, ale celé planety. Výsledky naznačují, že nejen města, ale i venkov je znečištěním ovzduší ohrožen, právě díky jemným částicím a jejich rozptylu. Autoři vysvětlují, že riziko se skrývá v prachu a v písečných bouřích.

„Vysoké koncentrace pozorované v částech Blízkého východu, v částech Asie a subsaharských oblastí Afriky jsou spojeny s písečným a pouštním prachem,“ uvádí studie. Autoři vysvětlují, proč se pouštnímu prachu věnuje zvýšená pozornost a je to kvůli jeho koncentraci a „přepravitelné“ kapacitě na velmi velké vzdálenosti v určitých oblastech.

Pomocí satelitních snímků a zkoumáním pozemních dat studie zjistila, že ve venkovských oblastech Asie se koncentrace jemných částic zvýšila o 11 %. Tento problém se týká i Indie a subsaharské Afriky a podle vědců to může rychle přerůst ve zdravotní krizi. Autoři však varují, že i v zemích s vyspělou ekonomikou může být znečištěné ovzduší velmi rozšířené a nebezpečné převážně pro lidi s nízkými příjmy, děti a seniory. Studie zveřejněná v Climate and Atmospheric Science zjistila, že roce 2017 a 2018 se v USA znečištění zhoršilo natolik, že zemřelo několik tisíc lidí.

Podle slov Shaddicka se pokusy o zmírnění dopadu znečištění ovzduší lišily, a to v závislosti na jeho zdroji a místních podmínkách a dodává, že mezinárodní spolupráce, městská i venkovská je zásadní a je třeba dalších intenzivních výzkumů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou…

06.07.2020 10:04 Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy