Vědci spočítali, jak výrazně je covid-19 horší u obézních lidí

Již v minulosti různé studie zjistily, že lidé s nadváhou mají horší průběh onemocnění covid-19, jsou častěji hospitalizovaní, a podle údajů i více nákaze podléhají. V rámci komplexní studie vědci ukázali přesná čísla a o kolik se zvyšuje riziko u lidí s nadváhou a naznačili, že ani očkování nemusí být účinné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Minulé studie již naznačovaly, že lidé, kteří mají BMI vyšší než 30 jsou více ohroženi celosvětovou pandemií covid-19. Nová studie se zaměřila o kolik přesně mají lidé s nadváhou vyšší riziko hospitalizace, intenzivní péče a o kolik procent mají vyšší riziko úmrtí. Vedoucí studie Barry Popkin uvedl, že byl nálezy šokován, protože riziko úmrtí na covid-19 spojené s obezitou je výrazně vyšší, než si kdokoliv myslel.

Spojené státy americké a Velká Británie jsou země, které mají nejvyšší počty obézních lidí na celém světě. Údaje ukazují, že 40 % dospělých Američanů mají nadváhu a ve Velké Británii se počet blíží téměř k 30 %. Na varovná čísla upozornila Univerzita v Severní Karolíně (UNC), Saúdská zdravotnická rada a Světová banka. Apelují na vlády, aby bojovaly proti obezitě, a to i ve Velké Británii, kde Boris Johnson vyhlásil válku obezitě, poté co sám na vlastní kůži zažil zkušenost s covid-19. Nedávná iniciativa britské vlády zahrnovala omezení reklam na nezdravá jídla a nabídky supermarketů. Ústav pro výzkum veřejné politiky žádá, aby vláda zaujala přísnější stanovisko a zašla ještě dál.

Navrhují, aby boj proti obezitě zahrnoval 8% daň z nezdravých potravin, které překračují určitou energetickou hodnotu. Podle Guardian tato daň byla účinná v Maďarsku i Mexiku, protože lidé začali jíst méně nezdravá jídla a výrobci se museli adaptovat na výrobu zdravějších potravin. Velká Británie již v minulosti nařídila daň za sladké nealkoholické nápoje, ale po těžkému průběhu onemocnění covid-19 se Boris Johnson rozhodl, že je třeba s obezitou bojovat účinněji.

Nová studie University of North Carolina v Chapel Hill odhalila, že lidé s nadváhou s BMI nad 30 mají o 113 % vyšší riziko, že budou hospitalizováni a z 74 % vyžaduje intenzivní péče. A jak sám šokovaný vedoucí studie Popkin uvedl, riziko úmrtí na covid-19 u obézních lidí je téměř 50 %. Nejen, že obezita zkracuje život, protože způsobuje chronická onemocnění jako je cukrovka 2. typu, mrtvice či srdeční příhody, ale způsobuje finanční zatížení zdravotního systému. Podle Popkina a jeho týmu je možné, že očkování u obézních lidí bude méně účinné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fond Neuron ocenil virologa Cihláře a epidemiologa Rašku

28.09.2020 18:15 Za přínos v boji proti virovým a bakteriálním nákazám letos Nadační fond Neuron ocenil Tomáše…

Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

27.09.2020 18:46 Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu…

Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je…

27.09.2020 08:58 Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si…

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe…

26.09.2020 15:56 Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama