Jak se detekuje nový koronavirus: Test je stejný jako u chřipky

Test k odhalení nového typu koronaviru se používá i na chřipku či jiné virové nemoci. Založený je na detekci úseku nukleové kyseliny v DNA, který je pro nemoc typický. ČTK to dnes řekla vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ je jediná v Česku, která vzorky s podezřením na nákazu testuje. Kapacita je denně dvakrát 48 testů. V Česku bylo od 24. ledna do úterý provedeno 98 testů, nákaza se u nikoho nepotvrdila.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

DNA, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Kapacita vyšetření v laboratoři závisí na technickém a personálním vybavení a na dostupnosti reagencií. Aktuálně je NRL připravena provést denně až dvakrát 48 testů," sdělila Macková. Pokud laboratoř postupuje podle aktuální metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO), je cena testu přibližně 5000 korun.

"V případě, že počet vyšetření stoupne nad časové možnosti NRL, počítáme se zapojením laboratoří certifikovaných k provádění virologických vyšetření. Tento systém již funguje pro HIV infekce a jsou s ním dobré zkušenosti," řekl na dotaz ČTK David Šíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Výsledek je v takovém případě oficiálně platný až poté, co ho potvrdí SZÚ.

Výrobci podle Mackové pracují i na komerčních testovacích sadách, první diagnostická souprava se pro Evropu nyní schvaluje. "Předpokládáme, že cena reagencií, bez nákladů na technické vybavení, provoz laboratoře a personál, bude v řádu několika stovek korun. K nákladům na jedno vyšetření je třeba připočítat také náklady na izolaci nukleových kyselin," řekla.

Právě na izolaci nukleových kyselin z DNA viru je testovací metoda založena. Metoda označovaná zkratkou PCR je poměrně běžná, využívá se například u virové hepatitidy, chlamydií, boreliózy nebo pro určení konkrétního podtypu chřipky.

Pokud by se v Česku nákaza potvrdila, odeslala by NRL vzorek na potvrzení do referenční laboratoře v Berlíně. Další podobné laboratoře, které WHO určila pro detekci chřipky, jsou v Nizozemsku nebo Londýně.

V Evropě je nyní zhruba 400 případů nákazy koronavirem. Nejvíce nemocných je v Itálii (322), která je třetí zemí s nejvyšším výskytem po Číně a Jižní Koreji. Případy jsou také v Německu, Francii, Británii, Belgii, Španělsku, Švédsku a Finsku, v posledních dnech byly potvrzeny v Rakousku, Chorvatsku a Řecku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři…

09.04.2020 00:00 Aktualizováno V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na…

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

09.04.2020 00:00 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

08.04.2020 22:15 Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk…

Kočky je lepší izolovat doma, radí veterináři. Venku se mohou nakazit…

08.04.2020 21:48 Veterináři doporučili majitelům koček, aby své domácí mazlíčky nenechali pobíhat venku a raději je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy