Jak se detekuje nový koronavirus: Test je stejný jako u chřipky

Test k odhalení nového typu koronaviru se používá i na chřipku či jiné virové nemoci. Založený je na detekci úseku nukleové kyseliny v DNA, který je pro nemoc typický. ČTK to dnes řekla vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ je jediná v Česku, která vzorky s podezřením na nákazu testuje. Kapacita je denně dvakrát 48 testů. V Česku bylo od 24. ledna do úterý provedeno 98 testů, nákaza se u nikoho nepotvrdila.

DNA, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Kapacita vyšetření v laboratoři závisí na technickém a personálním vybavení a na dostupnosti reagencií. Aktuálně je NRL připravena provést denně až dvakrát 48 testů," sdělila Macková. Pokud laboratoř postupuje podle aktuální metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO), je cena testu přibližně 5000 korun.

"V případě, že počet vyšetření stoupne nad časové možnosti NRL, počítáme se zapojením laboratoří certifikovaných k provádění virologických vyšetření. Tento systém již funguje pro HIV infekce a jsou s ním dobré zkušenosti," řekl na dotaz ČTK David Šíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Výsledek je v takovém případě oficiálně platný až poté, co ho potvrdí SZÚ.

Výrobci podle Mackové pracují i na komerčních testovacích sadách, první diagnostická souprava se pro Evropu nyní schvaluje. "Předpokládáme, že cena reagencií, bez nákladů na technické vybavení, provoz laboratoře a personál, bude v řádu několika stovek korun. K nákladům na jedno vyšetření je třeba připočítat také náklady na izolaci nukleových kyselin," řekla.

Právě na izolaci nukleových kyselin z DNA viru je testovací metoda založena. Metoda označovaná zkratkou PCR je poměrně běžná, využívá se například u virové hepatitidy, chlamydií, boreliózy nebo pro určení konkrétního podtypu chřipky.

Pokud by se v Česku nákaza potvrdila, odeslala by NRL vzorek na potvrzení do referenční laboratoře v Berlíně. Další podobné laboratoře, které WHO určila pro detekci chřipky, jsou v Nizozemsku nebo Londýně.

V Evropě je nyní zhruba 400 případů nákazy koronavirem. Nejvíce nemocných je v Itálii (322), která je třetí zemí s nejvyšším výskytem po Číně a Jižní Koreji. Případy jsou také v Německu, Francii, Británii, Belgii, Španělsku, Švédsku a Finsku, v posledních dnech byly potvrzeny v Rakousku, Chorvatsku a Řecku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama