Topíte doma? Podle expertů můžete zemřít

V zimních měsících si většina z nás doma zatopí, zejména pokud teploty padnou pod nulu. Podle vědců bychom to ale neměli přehánět a netopit v noci. V opačném případě nám totiž hrozí vážné až smrtelné zdravotní komplikace.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Topení, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to ze studie, kterou si nechala zpracovat britská společnost Slumberdown. V ní se zjistilo, že téměř polovina lidí se ráno necítí dobře, pokud spí v místnosti, kde se topí celou noc.

Výzkum dále ukázal, že 37 procent lidí ráno bolí hlava a mají sucho v ústech, navíc se po noci ve vyhřáté místnosti cítí dehydratovaní. Každý pátý člověk, se pak během noci probouzí zpocený.

Experti ale tvrdí, že je ještě jeden dobrý důvod, proč nenechávat topení v ložnici puštěné přes noc. Je jím vliv tepla na lidský organizmus jako takový.

Tělo totiž nemá rádo prudké teplotní změny a stejně, jako je nebezpečné skočit z rozpálené sauny do ledové vody, funguje teplotní šok i naopak. Pokud spíte v teplé místnosti a poté vyběhnete ven do mrazivých teplot, hrozí vážné zdravotní komplikace.

Lékař kardiologické kliniky v New yorku Maurice Pye upozornil, že teplotní změny mají na krevní oběh drastické dopady a jelikož se díky narovnávání cév prudce zvedá tlak, lidem může hrozit v krajním případě i infarkt. A ten může skončit smrtí.

Podle odborníků je proto lepší si na spánek dopřát chladnější prostředí. Ideálně večer vyvětrat a poté si ložnici vytopit na 18 až 20 stupňů. A raději zvolit teplejší peřinu, než do rána žhavit topení.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhladí dopad asteroidu lidstvo? Nedávná historie ukazuje, co se skutečně…

17.01.2020 22:10 Aktualizováno 2. února 1947 spadl v oblasti Sichote-Aliňského pohoří na ruském Dálném východě železný meteorit…

Když dva lidé tvrdí opak, opravdu jeden z nich lže? Výzkum vědců přinesl…

16.01.2020 12:52 Stalo se vám někdy, že dva lidé vzpomínali na stejnou situaci, ale každý ji popsal jinak? Logicky…

Nad Českem proletěl mimořádně jasný bolid, explodoval v Polsku

16.01.2020 05:42 Aktualizováno V České republice byl počátkem roku k vidění meteorit, který byl v určité fázi letu stokrát…

Svět na prahu katastrofy. Kolikrát Zemi hrozila jaderná válka?

15.01.2020 15:55 Před 25 lety mohla být naše planeta zničena. Sovětský svaz již neexistoval a studená válka pominula…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama