Účinná obrana proti koronaviru existuje. Velká část lidí s ní bude mít problém, tvrdí experti

Navzdory masivnímu rozšíření koronaviru není tak lehké se Covidem-19 nakazit. Je totiž potřeba strávit větší množství času v těsné blízkosti nakažené osoby, nebo na sebe nákazu přenést jiným způsobem. Například skrze doteky a sliznice. Zdálo by se, že recept na účinnou prevenci je nasnadě - nedotýkat se obličeje. To je ale překvapivě mnohem těžší, než se zdá.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Obličeje se dotýkáme dnes a denně. Dokážeme s tím přestat?
doporučujeme

V roce 2015 provedla univerzita v Sydney studii, při níž monitorovala studenty medicíny a zaznamenala, kolikrát se dotkli své tváře. Každý z 26 budoucích lékařů se obličeje dotknul průměrně 23krát za hodinu, tedy zhruba každé tři minuty.

Téměř polovina všech doteků, přesněji 44 procent, se týkala kontaktu s očima, nosem nebo ústy. Na výsledek studie upozornila televize CNN s tím, že nedotýkat se obličeje zní sice jednoduše, ve skutečnosti je to ale mnohem těžší.

Část Spojených států o tom přesvědčila kalifornská úřednice, která se dotýkala tváře během tiskové konference, kde radila lidem, aby to nedělali, protože právě tak se nákaza šíří. 

"Začněte pracovat na tom, že se přestanete dotýkat obličeje, protože jedním z hlavních způsobů šíření virů je, když se dotknete svých úst, nosu nebo očí," uvedla. Pak si olízla prst, aby otočila na další stránku svých poznámek. Neuvědomila si, že se nedrží své vlastní rady.

Dotek obličeje a sliznic je zkrátka jedním ze způsobů, kudy se mohou nemoci dostat do těla, koronaviru nevyjímaje. "Viry, které ovlivňují dýchací systém, vstupují do těla přes slizniční membrány, které se nacházejí v nose, ústní dutině a na rtech. Při špatné hygieně rukou je snadné tímto způsobem získat virovou infekci," říká lékař Dawn Mueni Becker, infekční specialista z Gainesville na Floridě.

Na podobné téma ostatně už dříve vtipkoval i prezident Donald Trump. "Nedotkl jsem se tváře týdny. Chybí mi to," řekl nedávno žertem. Navzdory tomu byl fotografován, jak se dotýká tváře.

Stejně jako většina našeho chování začínají i neustálé doteky obličeje již v mladém věku a postupem času se stanou zvykem. Lidé se dotýkají tváře z různých důvodů. Jedna studie z roku 2014 například naznačila, že doteky pomáhají snižovat stres a nepohodlí.

"Spontánní gesta doteku obličeje jsou prováděna každý den různými lidmi, především ve stresových situacích," píše se ve studii. "Tyto pohnutky obvykle nejsou navrženy jako prostředek komunikace, často jsou prováděny nevědomky," stojí v ní dále.

Pokud se nedokážete kontrolovat, není to podle Beckera konec světa. Existují totiž způsoby, jak snížit šanci na nákazu způsobenou právě dotykem obličeje. "Být si vědom tohoto zvyku je užitečné, pokud jde o to, jak se vyhnout dotyku s obličejem. Je důležité identifikovat spouštěče, jako je rýma nebo nutkání kýchat. V tomto případě je užitečné mít poblíž kapesník, je lepší použít k doteku jej, než se dotknout tváře holýma rukama," upozornil lékař.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje mytí rukou mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund. Pokud není k dispozici voda, lze použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu, který obsahuje nejméně 60 % alkoholu. Mýdlo a voda jsou vhodnější, pokud jsou ruce viditelně špinavé. 

Navzdory všem varováním si velká část lidí bude na tvář nevědomky sahat dál. I přesto, že vědci často upozorňují, že lidé se během dne dotknou řady věcí, které mají na svém povrchu miliony bakterií a virů. Ať už to jsou kliky od dveří, mobilní telefony nebo peníze. Zvyk je ale železná košile, kterou lze odnaučit jen těžké, zejména pokud probíhá bez přímé kontroly našeho vědomí.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

07.04.2020 16:47 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Slovenští vědci vyvinuli test na koronavirus, věnují ho státu

07.04.2020 14:26 Slovenští vědci vyvinuli přesný test na koronavirus a připravují výrobu 100.000 kusů, které věnují…

Šance pro pacienty s covid-19? Mohl by zabrat lék vyvíjený proti rakovině

07.04.2020 11:05 Izraelská farmaceutická firma RedHill Biopharma podala poprvé svůj lék Opaganib pacientovi s…

Země se díky pandemii přestala otřásat. Až svět opět ožije, příroda může…

07.04.2020 08:06 Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 má překvapivý účinek na planetu. Největší města světa jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy