Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou neutralitu

Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou ztratit schopnost bojovat proti klimatické krizi v důsledku snížení absorpční kapacity uhlíku.

V Evropě lesy představují přibližně 38 % celkové půdy a jsou velmi důležité pro plán Evropské unie, který doufá v klimatickou neutralitu do roku 2050. Satelitní údaje však ukazují, že lesní plochy sloužící pro těžbu dřeva vzrostli o 49 % za období 2016 do 2018 ve srovnání s předchozími čtyřmi lety.

Studie zveřejněná v časopise Nature Research poukazuje na největší ztráty převážně na Pyrenejském poloostrově a v severních zemích. Plochy sloužící k těžbě dřeva se rozrostli o 34 % a vědci varují, že pokud se plocha bude nadále rozrůstat, může to mít vliv na erozi půdy, biologickou rozmanitost a regulaci vody. Vědci poukazují na fakt, že plán EU o klimatické neutralitě do roku 2050 nebude splněn.

Guido Ceccherini z výzkumného střediska EU a hlavní autor studie uvedl pro Guardian, že lesy nadále slouží k absorpci uhlíku, ale méně než v minulosti. „I když lesní biomasy nahrazují energicky náročnější materiály, jako je ocel a cement, stejně se většina z nich v krátké době vrátí do atmosféry jako CO2. Dokud se zásoba uhlíku nevrátí na předchozí úroveň je nárůst sklizně ekvivalentní ke zvýšení emisí oxidu uhličitého do atmosféry,“ objasnil Ceccherini.

Nejvýraznější ztráta lesní biomasy s 29 % je ve Švédsku a ve Finsku. Za nimi následovalo Španělsko nebo Polsko, které společně s dalšími 26 zeměmi tvořilo přibližně 30 % nárůstu sklizně lesní biomasy. Ačkoliv z dlouhodobého hlediska by zvýšení sklizně nepředstavovalo pro evropskou bilanci velký problém, protože sklizené oblasti se budou znovu zalesňovat, vědci naléhají k prozkoumání náhlého vzrůstu sklizně lesní biomasy. Podle vědců to může ukazovat na širší problémy ohledně evropské správy lesů a je zapotřebí dalšího výzkumu.

Thomas Crowther, zakladatel Crowther Lab a hlavní vědecký poradce kampaně OSN o bilionech stromů poukázal na zvýšenou poptávku po lesních produktech, která může snižovat uložený uhlík také v půdě. „Možná se to týká převážně toho, že odstraňování lesů může ohrozit ukládání uhlíku v půdě, které jsou největší na Zemi. Pokud opětovné zalesňování ohrozí integritu uhlíků v půdě, mohou být dopady na klima větší, než se očekávalo,“ míní Crowther.

Související

Lesy, ilustrační fotografie.

Na zlepšení stavu lesů do roku 2027 půjde 446 milionů Kč, schválila vláda

Na zlepšení životního prostředí v lesích nebo přípravu na změny klimatu a ochranu lesů půjde do roku 2027 jako součást Společné zemědělské politiky EU 446 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe), podporu dnes schválila vláda. Peníze budou z evropských zdrojů i státního rozpočtu. 
Ilustrační foto

IT specialista se skrývá před Putinovou mobilizací v lese

Když ruský prezident Vladimir Putin ohlásil loni v září částečnou mobilizaci, trvalo to Adamovi Kalininovi (což není jeho pravé jméno) týden, než dospěl k rozhodnutí, že nejlepší, co může udělat, je se přestěhovat do lesa. Specialista v oboru IT byl od začátku proti válce, dostal pokutu a strávil dva týdny ve vazbě za to, že na zeď svého bytového domu vylepil plakát s nápisem "Ne válce". Když tedy Rusko oznámilo, že povolává 300.000 mužů, aby pomohli zvrátit vývoj konfliktu, který prohrávalo, Kalinin nechtěl riskovat, že ho pošlou do první linie zabíjet Ukrajince, píše stanice BBC News na svém webu.

Více souvisejících

lesy EU (Evropská unie) klimatická neutralita evropa

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy