Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let stará

Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři. Jde o unikátní nález, neboť neporušenou kostru se zatím najít nepodařilo. Předběžný průzkum ukázal, že jde pravděpodobně o jednoroční mládě medvěda hnědého, které nemá ještě úplně prořezané špičáky a není zcela vyvinuté.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Stáří kostry experti odhadují na středověk nebo období stěhování národů. Poslední medvědi v Javoříčském krasu žili v 17. až 18. století, informuje dnešní středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.

Kompletní, zcela zachovalou kostru zvířete, která pravděpodobně zůstala v původní nepoškozené posmrtné poloze, našli jeskyňáři před několika týdny. Deník uvádí, že v České republice jde o unikát, protože většinou jsou kostry po jeskyních různě roztahané, porušené a hlavně nekompletní. Přesné stáří nalezené kostry určí analýza vzorku žebra radiouhlíkovou metodou.

V Javoříčském krasu nejsou nálezy kostí zvířat výjimečné. Například jeskyně Za hájovnou přímo v Javoříčku se díky amatérským jeskyňářům a výzkumům předního českého paleontologa, profesora Rudolfa Musila, stala známou po celém světě. Podzemí vydalo fosilie medvědů jeskynního a Deningerova, lva jeskynního, vlka, koně, prasete, ale také plazů a obojživelníků, uvádí MfD.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti jsou jedním z hlavních přenašečů. Koronavirem jich je nakaženo víc,…

01.04.2020 09:25 Dosavadní důkazy naznačují, že děti jsou mnohem náchylné na účinky koronaviru, než zbytek populace.…

Nový koronavirus útočí na důležité buňky v nose, vysvětlují vědci

01.04.2020 07:43 Koronavirus útočí i na důležité buňky v nose. Vědci z americké Harvardovy univerzity tak podle…

Koronavirus zabije podstatně méně lidí, než se uvádělo. Smrtnost není ani…

31.03.2020 22:06 Aktualizováno Počet úmrtí způsobených koronavirem SARS-CoV-2 je podstatně nižší, než se uváděla. Vyplývá to ze…

Vědci vyvinuli test, který z krve odhalí přes 50 typů rakoviny

31.03.2020 12:44 Nově vyvinutý test může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama