Jak ovlivňuje paracetamol naše chování? Nová studie přinesla zajímavé výsledky

Léčiva s paracetamolem jsou nejběžnější formou dostupného analgetika a antipyretika bez lékařského předpisu. Jsou šetrná k žaludku, a proto jsou určena nejen pro dospělé, ale i pro děti již od útlého věku. Důkazy z nové studie naznačují, že celosvětově nejrozšířeněji užívaný lék nemusí pomoci jen při bolestech nebo teplotách, ale může mít vliv na naše chování.

Paralen

Paracetamol obsahují téměř všechna léčiva, která jsou užívána na bolest nebo ke snížení teploty převážně u viróz. Na trhu se objevil v polovině 20. století a postupně vytlačil do té doby nejvíce užívaný aspirin. V některých zemích nese označení „acetaminofen“. Nejběžnější užívaný přípravek s paracetamolem je v České republice Paralen, ale najdeme ho i v Coldrexu, Panadolu nebo Nurofenu.

Již minulosti studie naznačovaly, že paracetamol má nepříznivý vliv na psychologické procesy, jako je snížená empatie, vnímavost a vyhodnocení rizika. Vzhledem k tomu, že paracetamol je nejběžněji užívaný lék a v USA se nachází ve více než 600 farmaceutických přípravcích, se vědci rozhodli pro nový výzkum, který zahrnoval sérii experimentů s více než 500 dobrovolníky.

Experimenty zahrnovaly průzkumy, které hodnotily míru vnímaného rizika v různých scénářích. Jednalo se například o sportovní sázení, řízení auta bez zapnutí bezpečnostního pásu nebo o bungee jumping. Jeden experiment byl založený na nafukování imaginárních balónků v počítači, které byly plné peněz. Instrukce spočívaly v tom, aby dobrovolníci nafoukly balónky co nejvíce bez toho, aniž by praskly a tím si vydělali co nejvíce peněz. V případě, že balónek praskl, přišli o všechny peníze.

Výsledky ukázaly, že dobrovolníci pod vlivem paracetamolu byli ochotni více riskovat a přijít tak o peníze, ve srovnání s kontrolní skupinou, která užívala pouze placebo. Tento experiment naznačil, že užívání paracetamolu má vliv na vnímání rizika, ale podle webu Science Alert v podobném průzkumu nebyl stejný výsledek pozorován.

„Vzhledem k tomu, že téměř 25 % populace v USA týdně užívá acetaminofen, který snižuje vnímání rizika a podporuje rizikové chování, může to mít významný dopad na společnost,“ míní autor studie a neurolog Baldwin Way. Podle vědců se zdá, že paracetamol také tlumí negativní emoce a lidé necítí úzkost.

Navzdory přibývajícím výzkumům, že paracetamol může ovlivňovat naše chování, Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje paracetamol za nezbytný lék používaný v základním zdravotnickém systému a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje paracetamol jako primární lék ke snížení příznaků covid-19.

„Možná si někdo s mírnými příznaky covid-19 bude myslet, že je bezpečné opustit dům a setkávat se s jinými lidmi, když užívá acetaminofen,“ varuje Way. Dodává, že ve světle nových výsledků by se měli některé rady ohledně koronaviru přehodnotit a nabádá k dalším výzkumům.

Vážný průběh koronaviru může podle vědců způsobit pokles inteligence

27.07.2021 22:00 Aktualizováno U lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, je pravděpodobnější zhoršení výsledků inteligenčních testů…

Ideální rozestup mezi dávkami vakcíny Pfizer je osm týdnů, tvrdí britští…

23.07.2021 13:24 Ideální rozestup mezi oběma dávkami proticovidové vakcíny firem Pfizer a BioNTech je osm týdnů,…

Virová zátěž je u osob s mutací delta tisíckrát větší

22.07.2021 14:20 Nakažlivější koronavirová mutace delta má až tisíckrát větší virovou zátěž, tedy množství viru v…

Lockdowny nejspíš neškodí zdraví víc než koronavirus, vyplývá ze studie

20.07.2021 12:20 Karanténní opatření přijímaná v boji proti koronaviru pravděpodobně nepředstavují vyšší riziko pro…

Země má oficiálně pět oceánů. Potvrzení trvalo téměř 100 let

17.07.2021 16:56 Vědci vedli mnoho let diskuse o tom, zda má Země čtyři nebo pět oceánů. Ale v červnu vydala…

Česká studie ukázala rezistenci mladých vůči covidu-19

16.07.2021 12:35 Studie prováděná v laboratoři Nemocnice Havlíčkův Brod ukázala, že mladí lidé jsou do velké míry…

Brazilská Amazonie podle vědců přestává zadržovat oxid uhličitý

15.07.2021 08:18 Brazilská Amazonie přestává zadržovat oxid uhličitý a v brzké době hrozí, že začne vypouštět tohoto…

Více než 40 procent lidí s koronavirem o nákaze neví, tvrdí vědci

08.07.2021 07:56 Více než 40 procent lidí infikovaných koronavirem o nákaze neví. Zjistili to vědci z univerzitního…

Psi a kočky nemocných lidí často také prodělali covid-19, ukázala studie

01.07.2021 16:21 Nemoc covid-19 se běžně vyskytuje také u psů a koček, kteří sdílejí domácnost s nakaženými lidmi,…

Vakcíny s technologií mRNA ochrání před covidem-19 řadu let, ukázala studie

28.06.2021 22:01 Aktualizováno Vakcíny využívající technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) poskytnou naočkovaným lidem ochranu…

Související:

Právě se děje