Jak ovlivňuje paracetamol naše chování? Nová studie přinesla zajímavé výsledky

Léčiva s paracetamolem jsou nejběžnější formou dostupného analgetika a antipyretika bez lékařského předpisu. Jsou šetrná k žaludku, a proto jsou určena nejen pro dospělé, ale i pro děti již od útlého věku. Důkazy z nové studie naznačují, že celosvětově nejrozšířeněji užívaný lék nemusí pomoci jen při bolestech nebo teplotách, ale může mít vliv na naše chování.

Paralen
doporučujeme

Paracetamol obsahují téměř všechna léčiva, která jsou užívána na bolest nebo ke snížení teploty převážně u viróz. Na trhu se objevil v polovině 20. století a postupně vytlačil do té doby nejvíce užívaný aspirin. V některých zemích nese označení „acetaminofen“. Nejběžnější užívaný přípravek s paracetamolem je v České republice Paralen, ale najdeme ho i v Coldrexu, Panadolu nebo Nurofenu.

Již minulosti studie naznačovaly, že paracetamol má nepříznivý vliv na psychologické procesy, jako je snížená empatie, vnímavost a vyhodnocení rizika. Vzhledem k tomu, že paracetamol je nejběžněji užívaný lék a v USA se nachází ve více než 600 farmaceutických přípravcích, se vědci rozhodli pro nový výzkum, který zahrnoval sérii experimentů s více než 500 dobrovolníky.

Experimenty zahrnovaly průzkumy, které hodnotily míru vnímaného rizika v různých scénářích. Jednalo se například o sportovní sázení, řízení auta bez zapnutí bezpečnostního pásu nebo o bungee jumping. Jeden experiment byl založený na nafukování imaginárních balónků v počítači, které byly plné peněz. Instrukce spočívaly v tom, aby dobrovolníci nafoukly balónky co nejvíce bez toho, aniž by praskly a tím si vydělali co nejvíce peněz. V případě, že balónek praskl, přišli o všechny peníze.

Výsledky ukázaly, že dobrovolníci pod vlivem paracetamolu byli ochotni více riskovat a přijít tak o peníze, ve srovnání s kontrolní skupinou, která užívala pouze placebo. Tento experiment naznačil, že užívání paracetamolu má vliv na vnímání rizika, ale podle webu Science Alert v podobném průzkumu nebyl stejný výsledek pozorován.

„Vzhledem k tomu, že téměř 25 % populace v USA týdně užívá acetaminofen, který snižuje vnímání rizika a podporuje rizikové chování, může to mít významný dopad na společnost,“ míní autor studie a neurolog Baldwin Way. Podle vědců se zdá, že paracetamol také tlumí negativní emoce a lidé necítí úzkost.

Navzdory přibývajícím výzkumům, že paracetamol může ovlivňovat naše chování, Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje paracetamol za nezbytný lék používaný v základním zdravotnickém systému a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje paracetamol jako primární lék ke snížení příznaků covid-19.

„Možná si někdo s mírnými příznaky covid-19 bude myslet, že je bezpečné opustit dům a setkávat se s jinými lidmi, když užívá acetaminofen,“ varuje Way. Dodává, že ve světle nových výsledků by se měli některé rady ohledně koronaviru přehodnotit a nabádá k dalším výzkumům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama