V Evropě se šíří nová mutace koronaviru. Lidé ji přivezli z dovolených

Ačkoliv vědci před létem apelovali na občany mnoha zemí, aby raději zůstali doma, jejich prosby byly ne vždy vyslyšeny. Právě turisté pak podle nové studie po Evropě rozšířili novou mutaci koronaviru způsobující nemoc covid-19.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Vědci z univerzit v Basileji a Curychu společně s týmem španělských epidemiologů ze SeqCOVID zjistili, že u mnoha pacientů stojí za nemocí covid-19 nová varianta koronaviru pocházející ze Španělska.

Autoři výzkumu tvrdí, že nový typ nemoci se nejprve šířil ve Španělsku, ale dovolené a pohyb turistů během letního období jej rozšířil dále do Evropy.

Nyní je varianta s názvem 20A.EU1 jednou z nejběžnějších v Evropě. Představuje asi 90 procent pozorovaných sekvencí ve Velké Británii, 60 procent v Irsku, ale objevuje se například i ve Švýcarsku, Francii, Belgii, Německu, Itálii a i mimo Evropu.

Nová varianta koronaviru se původně šířila mezi zemědělskými dělníky na severovýchodě země, odkud rozšířila po celém Španělsku. Poté, co začaly dovolené, se rozšířila do dalších evropských zemí.

Podle vědců ale veřejnost nemusí být novým typem znepokojena. Neexistují důkazy, které by naznačovaly, že je nakažlivější než jiné typy. Za tím, že se této mutaci povedlo proniknout na celý kontinent, vědci vidí spíše letní dovolené a zvýšený pohyb turistů. 

Vědci spíše poukazují na nedostatečná opatření, která byla v létě zavedena. Rozvolnění přineslo jen další šíření nemoci napříč Evropou a potažmo celým světem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kloktání místo tyčinky. Čeští vědci představili nový způsob odběru vzorků…

26.11.2020 13:52 V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za…

Prapodivný pták z doby dinosaurů. Digitální rekonstrukce lebky zaskočila…

26.11.2020 07:50 Jak rozmanitou podobu mohli mít ptáci, kteří zemi obývali v dobách dinosaurů, paleontologům pomohl…

Jsou vakcíny proti covid-19 bezpečné? Velký přehled otázek a odpovědí

25.11.2020 22:00 Aktualizováno Spolu s příchodem vakcín proti novému typu koronaviru se objevuje řada mystifikací a dezinformací,…

Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama