V Grónsku loni odtálo rekordních 600 miliard tun ledu, ukazuje nová studie

Za loňského mimořádně teplého léta roztálo v Grónsku rekordních 600 miliard tun ledu. To je dost na to, aby se globální hladina moří a oceánů zvedla během dvou měsíců o 2,2 milimetru. Uvádí to nová odborná zpráva vypracovaná vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Kalifornské univerzity v Irvinu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Víme, že loňské léto bylo v Grónsku obzvláště teplé a že tam tály všechny kouty ledového příkrovu. Ale ty údaje jsou skutečně enormní," uvedla vedoucí kolektivu autorů uvedené zprávy Isabella Velicognaová, vedoucí projektová vědkyně v Laboratoři tryskového pohonu (JPL) NASA a profesorka univerzity v Irvinu.

Jak informuje news.usi.edu, loňské ztráty ledu v Grónsku jsou více než dvojnásobné ve srovnání s průměrem ročních ztrát v období let 2002 až 2019, poznamenala JPL NASA ve své informaci věnované uvedenému odbornému dokumentu o rekordním tání.

Podle jiné vědecké zprávy zveřejněné loni v prosinci v časopise Nature od roku 1992 Grónsko ztratilo 3,8 bilionu tun ledu a tempo odtávání se zvýšilo z 33 miliard tun za rok v 90. letech na 254 miliard ročně během uplynulé dekády.

Grónský led přímo přispívá ke vzrůstu hladin oceánů kvůli tomu, že spočívá na pevném podkladu, na rozdíl od tajícího antarktického ledu, který plave na vodní hladině. Vrcholem byl rok 2011, kdy Grónsko ztratilo dokonce 335 miliard tun ledu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se mohou koronavirem nakazit až na vzdálenost 8 metrů, tvrdí vědkyně

01.04.2020 22:37 Během probíhající pandemie koronaviru byla Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučena…

Imunita proti koronaviru možná neexistuje. Vědci jsou ve slepé uličce

01.04.2020 20:05 Pandemie kororonaviru SARS-CoV-2 se neustále rozvíjí. Jednou z hlavních otázek nyní je nejen to,…

Děti jsou jedním z hlavních přenašečů. Koronavirem jich je nakaženo víc,…

01.04.2020 16:35 Aktualizováno Dosavadní důkazy naznačují, že děti jsou mnohem náchylné na účinky koronaviru, než zbytek populace.…

COVID-19 zasáhl i meteorologii. Počasí bude méně předvídatelné, tvrdí WMO

01.04.2020 13:11 Kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie koronaviru bude počasí méně předvídatelné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy