Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale prý otázkou, jestli ještě bude na kom ji zkoumat.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Vědec se domnívá, zatím nelze, jestli se vůči koronvairu lidstvo stane imunní. "Zdá se ale velmi pravděpodobné, že lidé imunní budou. Protože to tak většinou u infekčních onemocnění bývá," řekl Rozhlasu.

Otázkou podle něj je, jak dlouho budou imunní. Podle analogií s podobnými viry, odhaduje že by to mohlo být minimálně několik měsíců. Možná i několik málo let.

Problém spatřuje v tom, že nebude dostatek lidí k ověřování imunity. "Jestli mají protilátky, zjistíme spolehlivě. Ale jestli jsou skutečně imunní, bychom zjistili, pokud by byli znovu vystaveni viru, a nemoc by neprodělali," tvrdí.

Vakcína je podle něj jen otázka času. "Určitě bude vakcína časem vyvinuta a schválena k použití. Může se ale stát, že ji už nebude na kom vyzkoušet. Virus díky karanténním opatřením zeslábne natolik, že pandemie vyhasne," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní podívaná. Kometa Neowise bude od čtvrtka nad obzorem po celou noc

07.07.2020 18:33 Aktualizováno Od 9. července nastanou nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po…

Italský ledovec se barví dorůžova. Podle experta to není dobrá zpráva

07.07.2020 17:12 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva,…

Stovky vědců varují: Koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem

07.07.2020 15:54 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

06.07.2020 22:10 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy