Vakcína Pfizeru snižuje přenos nákazy, naznačuje studie

Vakcína proti covidu-19 vyvinutá společnostmi Pfizer a BioNTech má 94 procentní účinnost proti asymptomatické nákaze koronavirem. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie těchto firem, jež vychází z dat nashromážděných v izraelské populaci. Tyto závěry naznačují, že očkovací látka zřejmě významně snižuje přenos infekce v populaci, poznamenává agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Výzkum rovněž mírně vylepšil původní údaj ohledně účinnosti vakcíny proti symptomatickému covidu-19, těžkému onemocnění nebo úmrtí, která podle nových zjištění činí 97 procent. Původně se předpokládalo, že se pohybuje kolem necelých 94 procent.

Podle dnes zveřejněné analýzy panuje u nenaočkovaných osob 44krát větší riziko, že se u nich po nákaze projeví příznaky covidu-19. Nebezpečí úmrtí mají oproti naočkovaným 29krát větší.

Analýza uvádí, že vakcína zabírá i v případě infekce vysoce nakažlivou variantou koronaviru poprvé objevenou loni v Británii, jež je známá jako B.1.1.7. Více než 80 procent účastníků testů bylo nakaženo právě touto variantou viru.

V Izraeli bylo naopak jen malé množství osob s takzvanou jihoafrickou variantou, u níž panují obavy z toho, že snižuje účinnost nynějších vakcín. Vědci proto u této mutace nedošli k jednoznačnému závěru.

Izrael je zemí s nejvyšší mírou proočkování obyvatelstva na světě. Podle agentury Reuters je to dáno do značné míry tím, že má zajištěnou rychlou dodávku vakcín kvůli dohodě, podle níž bude Pfizeru a BioNTech poskytovat data ohledně účinnosti látky u svých obyvatel. Alespoň jednu dávku obdrželo již 55 procent obyvatel této devítimilionové země, 43 procent jich pak dostalo obě injekce potřebné k plné imunizaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu

09.04.2021 11:20 Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a…

Čeští vědci vyvinuli látku, která zabraňuje rakovině růst a tvořit…

08.04.2021 22:09 Aktualizováno Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že…

Svět stojí na prahu přelomového objevu. Vědci asi objevili dosud neznámou…

08.04.2021 21:30 Vědci z laboratoře poblíž Chicaga se domnívají, že při svých experimentech objevili důkazy…

Vědci vyvinuli samotest na koronavirus podle poruch chuti

08.04.2021 14:22 Výzkumníci Univerzity Pardubice vyvinuli test, který pozná onemocnění podle poruch chuti. Lidé by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama