Vakcína proti covid-19 z USA má slibné výsledky. Kdy by mohla být dostupná?

Americký prezident Donald Trump věří, že by vakcína proti nemoci covid-19 mohla vzniknout rekordně rychle. Některé společnosti už látky testují na lidech se slibnými výsledky. Kdy by mohla být vakcína běžně dostupná?

Vakcína? Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Americká biotechnologická společnost Moderna, která je jedna z celosvětových vývojářů nové vakcíny proti onemocnění covid-19 hlásí pozitivní výsledky testování na lidech. První fáze studie obvykle zahrnuje desítky lidí a zkoumá bezpečnost vakcíny a imunitní odpověď. První výsledky naznačují, že dobrovolníci vykazovali protilátky.

Společnost Moderna, která je pod záštitou Národního institutu zdraví (NIH), uvedla, že z desítek dobrovolníků se u osmi vyvinuly protilátky srovnatelné s úrovní protilátek u lidí, kteří onemocnění covid-19 prodělali přirozeně. „To je absolutně dobrá zpráva, na kterou všichni čekali,“ uvedl hlavní lékař Moderny Tal Zaks pro CNN.

Společnost je jednou z osmi společností, které již provádějí klinické pokusy na lidech. Dvě další se nacházejí také v USA, jedna ve Velké Británii a čtyři další v Číně. Výsledky nové vakcíny Moderna's Covid-19 nebyly ještě přezkoumány, ale člen Národního institutu zdraví (NIH) Paul Offit řekl, že výsledky společnosti Moderna jsou skvělé.

Ačkoliv podle slov Zakse testy ukázaly, že vakcína může virus účinně blokovat, zatím není jasné, jak bude vakcína chránit lidi ve skutečném světě. Moderna plánuje v červenci letošního roku zahájení třetí fáze, která už zahrnuje několik desítek tisíc lidí. Podle Offita by se měla fáze dvě úplně přeskočit, protože onemocnění covid-19 každý den zabíjí tisíce lidí.

Zaks pro CNN doplnil, že souhlasí s výrokem Anthonyho Fauciho, ředitele Národního ústavu pro infekční choroby, který v lednu uvedl, že nová a účinná vakcína proti covid-19 bude k dispozici za 12 až 18 měsíců, a dodal, že Moderna vakcínu poskytne v příštím roce, nejpozději do června.

V první fázi byla jedna skupina dobrovolníků vystavena vysokým dávkám vakcíny a u tří se objevily horečky a příznaky podobné chřipce. Společnost předpokládá, že ve třetí fázi klinických pokusů na lidech budou dobrovolníci vystaveni nižším dávkám od 25 do 100 mikrogramů, protože fáze jedna ukázala, že tato hladina vytváří protilátky shodné s mírou protilátek u lidí, kteří onemocnění covid-19 prodělali přirozeně.

Na otázku CNN, zda budou protilátky účinné proti opakované nákaze covid-19, odpověděl Zaks následovně. „To je dobrá otázka, na kterou neznáme odpověď. Budeme muset provést testy účinnosti, a to znamená naočkovat spousty lidí v následujících měsících a sledovat, jak se jim daří,“ konstatoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama