Války budoucnosti ovlivní umělá inteligence. Tady je důkaz

Za pomoci umělé inteligence je dnes možné nahradit člověka v téměř všech spektrech. Jednou z jejích obdivuhodných schopností je předpověď možného hrozícího útoku. Předvídat krok soupeře je klíčem k úspěchu. Jedná se tedy o silnou zbraň, nebo jde pouze o preventivní opatření?

Ilustrační foto
doporučujeme

Jakmile pacifické vzdušné síly (PACAF) sesbírají dostatek dat za pomoci monitorování situace kolem Pacifiku, budou schopni takřka předpovědět budoucnost. Bude tak možné odvrátit případný konflikt díky desítkám milionů radarů. Po analýze dat by mělo být možné také odhalit slabé stránky protivníka. Informuje web defenseone.com.

Na místě nejznámějšího plíživého útoku, jaký kdy americká historie zažila, Honolulu, se shromažďují tichomořské síly a sbírají potřebné informace. Vědci pak používají jak data, která jsou stará rok, tak data nově získaná k vyhodnocení momentální situace. Tyto údaje se následně využívají k zaznamenání normální letecké dopravy v tichomořském regionu.

"Ve chvíli, kdy bude normální situace dostatečně zmapovaná, bude možné odhalit jakékoliv nestandardní jevy, které předcházejí útokům, jež mívají tragické následky," uvedl náměstek náčelníka divize integrace C3 PACAF Genius Machines.

"Tyto údaje by měly odhalit, zda má protivník něco za lubem. Pokud máte totiž údaje o tom, jak situace vypadala před rokem, osmi měsíci, šesti měsíci, před týdnem či před hodinou, můžete si všimnout, že nějaká věc vyčnívá najednou ze standardního modelu. Pokud protivník vybočí mimo svou obvyklou cestu, zjistíme to," vysvětluje Machines.

Zjistíme-li takovéto jednání, musíme využít veškeré své kapacity k tomu, abychom předešli případné katastrofě. Jejich pozorování například zjistilo, že se v posledních letech v oblasti působení PACAF čínští a ruští militanti přibližují k sobě.

PACAF tvrdí, že výsledek jejich projektu pomůže pilotům dělat okamžitá rozhodnutí, která jim tak mohou v mnoha případech zachránit život. Odhadnou zcela přesně, kdy chování jejich protivníka bude znamenat potencionální útok.

Indo-pacifické velení také používá umělou inteligenci k poskytnutí více informací velitelům o tom, co se děje na jejich poli působnosti. Ti si pak mohou udělat dokonalou širokospektrální představu a přizpůsobit své jednání přímo na míru momentální situaci. Tato operace by měla být podobná projektu z roku 2012 týkajícího se rozšiřování zdrojů, ale má mít daleko větší rozsah.

Vešketá data lze bezpečně ukládat díky dostupnosti úložišť jako je například Azure společnosti Microsoft, Google Cloud, Amazon a další. V programu se nachází tisíce zdrojů informací a v plánu je během roku zvýšit jejich počet na 10 000. Jedním z uvedených zdrojů je například Twitter, který poskytne k analýze 500 milionů tweetů denně.

Problém takovýchto projektů je ale nedostatek vhodně kvalifikovaných pracovníků. Existují už tři základny a ani jedna z nich není plně obsazena.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama