Války budoucnosti ovlivní umělá inteligence. Tady je důkaz

Za pomoci umělé inteligence je dnes možné nahradit člověka v téměř všech spektrech. Jednou z jejích obdivuhodných schopností je předpověď možného hrozícího útoku. Předvídat krok soupeře je klíčem k úspěchu. Jedná se tedy o silnou zbraň, nebo jde pouze o preventivní opatření?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Jakmile pacifické vzdušné síly (PACAF) sesbírají dostatek dat za pomoci monitorování situace kolem Pacifiku, budou schopni takřka předpovědět budoucnost. Bude tak možné odvrátit případný konflikt díky desítkám milionů radarů. Po analýze dat by mělo být možné také odhalit slabé stránky protivníka. Informuje web defenseone.com.

Na místě nejznámějšího plíživého útoku, jaký kdy americká historie zažila, Honolulu, se shromažďují tichomořské síly a sbírají potřebné informace. Vědci pak používají jak data, která jsou stará rok, tak data nově získaná k vyhodnocení momentální situace. Tyto údaje se následně využívají k zaznamenání normální letecké dopravy v tichomořském regionu.

"Ve chvíli, kdy bude normální situace dostatečně zmapovaná, bude možné odhalit jakékoliv nestandardní jevy, které předcházejí útokům, jež mívají tragické následky," uvedl náměstek náčelníka divize integrace C3 PACAF Genius Machines.

"Tyto údaje by měly odhalit, zda má protivník něco za lubem. Pokud máte totiž údaje o tom, jak situace vypadala před rokem, osmi měsíci, šesti měsíci, před týdnem či před hodinou, můžete si všimnout, že nějaká věc vyčnívá najednou ze standardního modelu. Pokud protivník vybočí mimo svou obvyklou cestu, zjistíme to," vysvětluje Machines.

Zjistíme-li takovéto jednání, musíme využít veškeré své kapacity k tomu, abychom předešli případné katastrofě. Jejich pozorování například zjistilo, že se v posledních letech v oblasti působení PACAF čínští a ruští militanti přibližují k sobě.

PACAF tvrdí, že výsledek jejich projektu pomůže pilotům dělat okamžitá rozhodnutí, která jim tak mohou v mnoha případech zachránit život. Odhadnou zcela přesně, kdy chování jejich protivníka bude znamenat potencionální útok.

Indo-pacifické velení také používá umělou inteligenci k poskytnutí více informací velitelům o tom, co se děje na jejich poli působnosti. Ti si pak mohou udělat dokonalou širokospektrální představu a přizpůsobit své jednání přímo na míru momentální situaci. Tato operace by měla být podobná projektu z roku 2012 týkajícího se rozšiřování zdrojů, ale má mít daleko větší rozsah.

Vešketá data lze bezpečně ukládat díky dostupnosti úložišť jako je například Azure společnosti Microsoft, Google Cloud, Amazon a další. V programu se nachází tisíce zdrojů informací a v plánu je během roku zvýšit jejich počet na 10 000. Jedním z uvedených zdrojů je například Twitter, který poskytne k analýze 500 milionů tweetů denně.

Problém takovýchto projektů je ale nedostatek vhodně kvalifikovaných pracovníků. Existují už tři základny a ani jedna z nich není plně obsazena.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte…

13.09.2019 09:16 Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama