Včely dávají ke vchodu úlu trus. Má odpudit nebezpečné sršně, zjistili vědci

Jeden druh včel ve Vietnamu dává ke vchodu do svých úlů kousky trusu zvířat, aby odradil obrovské nebezpečné sršně od vlétnutí do svého příbytku. Objev představila studie zveřejněná v časopise Nature Communications, píše AFP.

Stejně jako všechny včely, ani asijský druh včela východní (Apis cerana) se svou velikostí nemůže ubránit útokům obřích sršní Vespa soror nebo Vespa mandarinia, které jsou čtyřikrát až pětkrát větší než včela. Zatímco běžná sršeň útočí sama, obří druhy útočí ve skupinách. První z nich chemicky označkuje úl třením břicha o něj a poté se vrátí s až padesátkou dalších sršní, vysvětluje Heather Mattilaová, profesorka biologie na Americké univerzitě ve Wellesley a autorka studie.

Jejich cílem je "ovládnout úl, zabít nebo vyhnat všechny dělnice, dostat se do hnízda, ukořistit všechny larvy a odnést si je do vlastního hnízda, kde jimi krmí mladé," vysvětluje Mattilaová.

Včely proti těmto náletům nejsou bezbranné. Umí se například zformovat do koule okolo sršně a teplo, které vyzařují, ji zabije. Použití exkrementů však vědci zaznamenali poprvé. Bylo dílem náhody, že spoluautor studie Gard Otis při cestě po Vietnamu pochopil, že věci okolo vchodu do úlu jsou exkrementy. Několik včelařů si všimlo, že včely po útoku sršně něco přidávají na svůj úl, ale jen jeden vyslovil hypotézu o výkalech.

"Mysleli jsme si, že to dělají nevědomky, protože včely nesbírají exkrementy," uvedla Mattilaová a dodala, že včely jsou velmi čistotný a pečlivý druh.

Ve skutečnosti to ale dělají záměrně, kousky hnoje nebo drůbežího trusu dávají ke vchodu do úlu po útoku roje nebo už po označení průzkumnou sršní. Tým vědců také zjistil, že tato obrana je tím účinnější, čím vyšší je hustota exkrementů na úlu. Vědci zkoumali tři včelíny po dobu dvou měsíců na podzim, kdy jsou útoky sršní nejintenzivnější.

V průměru sršně strávily čtyřikrát méně času u vchodu do úlu, když byl posetý výkaly, a okusování vchodu se snížilo o třetinu. Vědci tak získali důkaz, že exkrementy fungují jako odpuzovač a jejich pach by navíc mohl překrýt vůni úlu nebo stopy zanechané první sršní.

Heather Mattilaová však přiznává, že vědci nevědí, proč tato metoda funguje. Důvodem může být některá ze složek potravy zvířat, například určitá rostlina, nebo zcela prozaicky exkrement samotný.

Pro srovnání profesorka uvádí nedávnou studii, kde japonské včely pokrývaly vchod úlu rozmělněnými kousky rostlin, a předpokládá, že jejich vůně zmátla chemické signály mezi sršněmi.

Profesorka však varuje, že není možné zjednodušeně předpokládat, že k ochraně před sršněmi stačí jakékoliv exkrementy, ale je naopak potřeba zjistit, který konkrétní prvek včely ke své obraně používají. A nakonec není možné zapomenout ani na riziko znečištění včelího medu studovanou aromatickou látkou.

Související

Včela

V Česku během zimy uhynula polovina včelstev, říká výrobce medu

Za letošní zimu v Česku uhynula asi polovina včelstev, tedy 300.000. Vyplývá to z odhadu společnosti Medokomerc, která je jednou z největších firem v ČR specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej. K podobnému úhynu podle ní naposledy došlo v letech 2019 a 2020. Loni nepřežilo přibližně 35 procent včelstev v závislosti na lokalitě, uvedla firma. 
Včela

Europoslanci řešili záchranu včel a zemědělců

Více než milion lidí ze zemí EU včetně asi 10.000 z Česka vyzývá Evropskou unii k postupnému omezení používání umělých pesticidů a jejich úplnému vyřazení v roce 2035. Podnětem občanské iniciativy nazvané "Zachraňme včely a zemědělce! Vstříc včelám nakloněnému zemědělství a zdravému životnímu prostředí" se dnes zabývali poslanci Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku.

Více souvisejících

Včely Sršňě Příroda Vědci Zvířata

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

Hrozba pro zdraví i pozdní příchod do práce. Jak lidé vnímají přechod na letní čas?

Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy