Ve Španělsku testují léky proti Covid-19. Projekt vede věhlasný epidemiolog

Katalánsko začne na téměř dvou stovkách nakažených koronavirem testovat dva léky používané dosud v boji proti malárii či AIDS, které by mohly pomoci zastavit šíření nákazy. Informovala o tom dnes vláda tohoto regionu na severovýchodě Španělska.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle místních médií se koncem minulého týdne také Španělsko přidalo k Itálii, Francii či Německu v testování léku remdesivir, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem a s jehož testy začaly minulý měsíc ve Spojených státech.

"Zapojíme do této studie 195 lidí," řekl k testování dvou léků v Katalánsku podle deníku La Vanguardia epidemiolog Oriol Mitja který v minulosti proslul úspěšnou léčbou kožního onemocnění frambézie na Papui Nové Guineji.

Výsledky klinické studie by měly být za tři týdny, uvedly dnes katalánské úřady. Cílem je zastavit šíření nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Experti doufají, že by nyní testované léky mohly pomoci v ranné fázi nákazy.

Už v pátek se tři nemocnice v Baskicku, Katalánsku a Madridu zapojily do testování léku remdesivir. Právě tyto tři španělské regiony hlásí nejvíce případů ve Španělsku, které je po Itálii druhou nejhůře postiženou zemí v Evropě a čtvrtou na světě. Třetí je Írán a první Čína, odkud se nákaza začala šířit loni koncem roku. K dnešnímu dni bylo dosud ve Španělsku potvrzeno 8744 případů nákazy, z toho 297 lidí už na nemoc COVID-19 zemřelo.

Nejvíce případů nákazy a úmrtí je hlášeno z madridského regionu, kde se od února potvrdilo už na 4670 případů nákazy, z toho 213 lidí zemřelo. Dnes bylo oznámeno, že pozitivní test na koronavirus má i předsedkyně madridské regionální vlády Isabel Díazová Ayusová.

Španělská vláda o víkendu vyhlásila kvůli šíření koronaviru nouzový stav, který mimo jiné omezuje pohyb v ulicích. Lidé smí jen do práce, na nákup potravin a nutného zboží či k naléhavé návštěvě lékaře.

zdroj: YouTube

Zavřeny jsou také školy v celé zemi. Omezena byla v této souvislosti i veřejná doprava v očekávání menšího počtu lidí cestujících do práce, mnozí totiž pracují z domova. V Barceloně se nicméně ráno i tak zaplnily některé linky metra, uvedl server elperiodico.com.

Kvůli koronaviru dnes také oznámila baskická vláda, že odkládá regionální volby, které se tam měly konat 5. dubna. Nové datum určí, až skončí ve Španělsku nouzový stav.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza města Herculaneum: Termický šok změnil mozek oběti ve sklo

29.11.2020 09:00 Maličké úlomky mozku, které nezuhelnatěly jako zbytek těla, ale dokonce se v důsledku termického…

Vesmírná sonda se vrací s kousky asteroidu. Vesmírem plula 5 miliard…

28.11.2020 16:30 Sonda Hayabusa2 se po dlouhé pouti vesmírem přiblíží Zemi. Podle plánu by měla 6. prosince 2020…

Média: Kolem testů vakcíny od AstraZeneca rostou pochybnosti

27.11.2020 10:35 Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem…

Archeolog předložil argumenty pro tezi, že v dochovaném domě žil Kristus

27.11.2020 07:36 Podle britského archeologa existují silné argumenty pro tezi, že v domě v izraelském Nazaretu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama