Vědci naučili krávy chodit na záchod

Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník - a možná ještě o něco snazší. Tohoto úkolu se ujali novozélandští a němečtí vědci, kteří úspěšně naučili chodit na speciální záchod 11 krav ze 16členné skupiny, napsala agentura AP.

Ilustrační fotografie

Stejně jako někteří rodiče i vědci použili sladkou lahůdku, aby krávy přiměli projít brankou a vymočit se ve speciální ohradě. A vycvičit telata jim trvalo jen 15 dní - některým dětem to trvá o dost déle.

"Krávy jsou přinejmenším stejně učenlivé jako děti ve věku dvou až čtyř let, a přinejmenším stejně rychlé," řekla autorka studie Lindsay Matthewsová, odbornice na zvířecí chování z Aucklandské univerzity, která se na výzkumu podílela s odborníky z německého výzkumného ústavu pro biologii chovných zvířat (FBN).

Praktická část výzkumu se odehrávala v Německu a bylo do ní zahrnuto 16 telat holštýnského skotu. Vědci je nejprve ustájili ve speciální toaletní kóji, kde dostaly odměnu v podobě jídla pokaždé, když se vymočily. Poté je umístili poblíž této kóje a odměňovali je pokaždé, když do ní odešly vykonat potřebu. Krávy, které moč vypustily jinde, naopak čekala třísekundová sprška studené vody.

Po patnáctidenním pokusu záchod s úspěchem používalo 11 krav. "Spousta lidí takhle učí své děti na nočník. Posadí je tam, čekají, až se vyčůrají, a pak je odmění, když se to povede. Ukázalo se, že u krav to funguje stejně... Nakonec tři čtvrtiny zvířat dokázaly ve třech čtvrtinách případů močit na toaletě," řekla Lindsay Matthewsová.

Tento pokus se zrodil z napůl žertem míněné otázky v novozélandské rozhlasové talk-show o velmi reálném problému chlévské mrvy. A nešlo jen o "páni, tohle by mohla být legrace", říká Matthewsová. Ohromné množství kravské moči představuje závažný ekologický problém.

Moč obsahuje dusík, a když se smíchá s trusem, mění se na čpavek, který v přírodě způsobuje problémy v podobě kyselých dešťů a podobně, uvedla Matthewsová. Může také kontaminovat vodu nitráty a vytvářet znečišťující vzdušné částice oxidu dusného, dodala. A krávy močí opravdu hodně. Jediná kráva může vyloučit asi 30 litrů moči denně.

Kdyby se skot dokázal naučit vyměšovat na speciálních místech, bylo by jejich moč a trus lehčí odstraňovat a zredukovat tak emise skleníkových plynů. V rámci experimentu zatím vědci zkoušeli naučit telata chodit jen "na malou", ale podle Matthewsové by bylo možné je naučit používat stejné speciální místo i na vykonávání velké potřeby.

Největší ekologický problém skotu ovšem představuje metan, který vypouštějí při říhání a flatulenci a který přispívá ke globálnímu oteplování. "Naučit krávy, aby přestaly krkat a prdět, nejde," řekla Matthewsová. "Praskly by."

Vakcína Pfizer/BioNTech je bezpečná pro děti od pěti let, tvrdí firmy s…

20.09.2021 14:26 Vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech dobře snáší i děti mezi pěti a 11 lety a vyvolává u…

Loňské požáry v Austrálii zažehly populační explozi v Tichém oceánu

19.09.2021 16:40 Prach a popel z požárů se rozptýlil nad oceánem, do jehož vod donesl živiny, které způsobily…

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci

16.09.2021 21:55 Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Související:

Právě se děje

reklama