Vědci představili novou vakcínu proti tuberkulóze, může být průlomová

Vědci na světové pneumologické konferenci v jihoindickém Hajdarábádu dnes představili vakcínu, která by mohla znamenat obrat v celosvětovém tažení proti tuberkulóze (TBC) a poskytnou lidem dlouhodobou ochranu. Ačkoliv se úvodní zkoušky ukázaly jako úspěšné, uvedení očkovací látky na trh ještě několik let potrvá, poznamenal portál BBC.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Vysoce nakažlivé onemocnění, kterému každoročně podlehnou 1,5 milionu lidí, způsobují mykobakterie. Léčba je stále komplikovanější kvůli antibiotické rezistenci. Očkování je v současné době možné vakcínou BCG, která v Česku není povinná a která je určena především pro rizikové skupiny. Problematická u BCG je její účinnost, která se v závislosti na studiích pohybuje kolem 80 procent.

Nově vyvíjená vakcína je sestavena z proteinů bakterie, což vyvolává imunitní reakci. Vědci na konferenci oznámili, že už prošli kritickou fází klinických testů a že látka byla vyzkoušena na více než 3500 dospělých v Jihoafrické republice, Keni a Zambii, tedy zemích, které se s tuberkulózou potýkají.

Odborník na TBC David Lewinsohn v rozhovoru s BBC řekl, že připravovaná vakcína je přelomová. "Pozoruhodné je, že je efektivní i u dospělých, kteří už byli infikováni bakterií Mycobacterium tuberculosis, která tuberkulózu způsobuje," řekl. Poznamenal, že většina lidí infikovaných touto bakterií nakonec tuberkulózou neonemocní, což vede k názoru, že infekce souvisí s určitým stupněm ochrany, vakcína pak přirozenou imunitu posiluje.

Lewinsohn očekává, že vakcínu ještě musejí prověřit rozsáhlejší testy. Odhaduje ale, že dostupná by mohla být do roku 2028.

Světová zdravotnická organizace (WHO) si za cíl mezi lety 2015 a 2035 dala snížení nových případů TBC o 90 procent a počet úmrtí o 95 procent. Informace WHO za rok 2018 udávají, že tuberkulózou onemocnělo asi deset milionů lidí.

Kritická je situace v Indii, na kterou připadá takřka třetina všech případů. Velmi zasažena je i Čína, Indonésie, Filipíny či Pákistán. Česko patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy, loni jich bylo kolem čtyř set, 18 pacientů zemřelo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama