Vědci připravili naučná videa o výzkumu koronaviru i testování

Tři naučná videa o novém typu koronaviru připravila Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT). Vědci Michaela Rumlová a Tomáš Ruml v nich hovoří o výzkumu koronaviru, jeho vlastnostech i rozdílech v metodách testování. Videa cílí i na naprosté laiky. Za VŠCHT o nich informoval Michal Janovský v dnešní tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V prvním příspěvku Rumlová, která působí v Ústavu biotechnologie, seznámila diváky laicky například s tím, že nový typ koronaviru je z 94 procent shodný s virem nalezeným u netopýrů. Popsala, méně pravděpodobný, možný způsob přenosu viru přímo z netopýra na člověka i verzi, podle níž byl mezi netopýry a lidmi další mezičlánek - možná luskoun.

Co a odkud je koronavirus - jednoduše a přehledně (6:02) | zdroj: YouTube

Vědkyně například vysvětlila i cestu, jakým virus infikuje člověka a množí se v těle. V závěru zdůraznila, že dle výzkumu nový typ koronaviru vznikl přirozeně a nikoliv uměle. Změny v oněch šesti procentech, kterými se liší od viru u netopýrů, jsou podle jejích slov natolik překvapivé, že pokud by měl být virus vytvořen v laboratoři, touto cestou by se to nestalo.

Testování na koronavirus jednoduše a přehledně (4:06) | zdroj: YouTube

Tomáš Ruml v dalším videu hovořil o rozdílech v metodách testování vzorků na přítomnost koronaviru. Zdůraznil, proč je použití takzvané genetické metody zásadní pro včasnou identifikaci infikovaných lidí a proč se pro to imunochemická metoda, neboli rychlotesty, naopak nehodí. Popsal také to, kdy je možné ji použít.

O koronaviru komplexněji - původ a testování (11:10) | zdroj: YouTube

V posledním videu spojili Rumlová a Ruml témata z předchozích příspěvků. Vědci se však do problematiky pustili odborněji a detailněji.

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví bylo onemocnění covid-19 potvrzeno v Česku celkem u 4944 lidí. Počet zemřelých s nemocí covid-19 je 88. Uzdravilo se 172 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé doteď nepochopili, proč by měli nosit roušky, tvrdí vědci. Nové…

28.05.2020 22:11 Aktualizováno Počet lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru, bude pravděpodobně podstatně vyšší, než…

Dvě ze tří studií hydroxychlorochinu kvůli vedlejším účinkům nepřijímají…

28.05.2020 18:49 Dvě ze tří klinických studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v ČR povolil Státní ústav…

Jak se testují vakcíny na covid-19? Pokusy vypadají slibně, příbuzní…

28.05.2020 12:36 Imunita je jednou z nejdůležitějších schopností lidského těla a díky ní je lidstvo schopno přežívat…

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy