Vědci: Psi se mohou nakazit koronavirem Covid-19, na lidi ho ale nepřenáší

Domácí psi a kočky nemohou přenášet nový koronavirus na lidi, mohou ale vykazovat slabou přítomnost patogenu, pokud se nakazí od svých majitelů. K tomuto závěru podle agentury AP dospěl hongkongský Úřad pro zemědělství, rybolov a životní prostředí poté, co odborníci zkoumali hongkongského psa, u něhož testy prokázaly slabou přítomnost viru.

Přidejte svůj názor

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zvíře se podle expertů mohlo nakazit od své nemocné majitelky. Onemocnění COVID-19 se však u něj nejspíše nerozvine.

"V tuto chvíli nemáme žádný důkaz o tom, že by domácí mazlíčci mohli být zdrojem nákazy COVID-19 nebo že by se onemocnění u nich mohlo rozvinout," řekl podle agentury AP nejmenovaný mluvčí hongkongského úřadu.

Vědci mají podezření, že nový typ koronaviru se poprvé objevil u netopýrů, poté přešel na jiné druhy, možná malé, divoce žijící savce a od nich se přenesl na člověka. U zkoumaného psa se ale hongkongská odborná veřejnost shodla na tom, že vzhledem k slabé přítomnosti infekce v jeho těle se nejspíše nakazil od člověka, konkrétně od své majitelky, se kterou byl v karanténě. Pes bude před propuštěním z karantény opět testován na koronavirus. Spolu s ním je v karanténě další pes, u něhož byl test negativní. I toto zvíře však bude testováno opakovaně.

Hongkongský úřad proto doporučuje, aby byla zvířata z domácností, v nichž se někdo nakazil koronavirem, umístěna do karantény. Úřad dále zdůraznil, že majitelé všech domácích zvířat by měli dodržovat správnou hygienu včetně mytí rukou při kontaktu se svými mazlíčky a neměli by je líbat. Zároveň by si ale lidé neměli dělat příliš velké starosti a rozhodně by se měli o svá zvířata dál starat a neopouštět je, uvedl mluvčí úřadu.

V Hongkongu se nákaza koronavirem prokázala u více než 100 lidí, přičemž dva nemoci podlehli. Celosvětově se koronavirem nakazilo přes 95.300 lidí a více než 3200 zemřelo, převážná většina z nich v pevninské Číně, odkud se nemoc začala koncem loňského roku šířit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

02.06.2020 13:05 Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy