Vědci se zabývají dalším možným následkem nákazy. Lidem podivně vypadávají zuby

Farah Khemiliová z New Yorku prodělala na jaře onemocnění koronavirem. Následně ale přišla o zdravý zub, který ji zcela bezbolestně vypadl z dásně. Jak se nyní ukazuje, podobných případů je víc a podle vědců by se mohlo jednat o následek prodělané nemoci.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Necítila bolest ani krev. Přesto přišla o zdravý zub, který ji jen tak vypadl. Na příběh Farah, která přišla o zdravý zub, upozornil server New York Times. Ten také uvádí, že třiačtyřicetiletá žena se následně dala do kontaktu s dalšími lidmi na facebooku, a zjistila, že není sama. Zuby totiž po prodělané nemoci vypadly i dalším.

Podle konstatování zubaře žena utrpěla značnou ztrátu kostní tkáně kvůli své závislosti na cigaretách. Lékaři sice nepotvrdili přímou spojitost s infekcí, zatím se ale zdá, že může jít o jeden z následků.

"Je extrémně neobvyklé, aby zuby doslova vypadaly z jamek," uvedl specialista na parodontologii David Okan z University of Utah v Salt Lake City. Farah přitom není jediná, komu se něco takového stalo. A podle expertů je třeba počítat s tím, že podobných případů může přibývat.

"Začínáme zkoumat některé znepokojující symptomy, které se u pacientů projevují po několika měsících od překonání koronaviru, včetně dentálních problémů a ztráty zubů," uvedl prezident nadace Anglogenesis Foundation William Li.

I on tvrdí, že průběh vypadnutí zubů je zvláštní. Zejména proto, že se neobjevila žádná krev. Proto vidí souvislost s cévami v dásních. Virus přitom kromě plic poškozuje právě i cévy. Dodal, že je může zničit, což vede právě k bezbolestnému vypadávání zubů.

Podobnou zkušenost má i dvanáctiletý Spencer Berrent. Na jaře prodělal infekci, během které se mu ucpaly dutiny a bojoval s únavou a bolestí hlavy. Uzdravil se, v listopadu se mu ale začaly uvolňovat zuby a nakonec mu jeden vypadl. Opět bez kapky krve.

"Skutečnost, že koronavirus používá receptory ACE2, znamená, že existuje teoretická, biologická cesta, kterou by mohl mít přímý účinek na ústa," řekl pro Huffington Post Eric Cioe-Pena z Northwell Health v New Yorku.

Dodal, že vliv virů na ústní dutinu není neobvyklý. Jiné viry ji také přímo infikují, a například HIV může kvůli imunodeficienci způsobit úbytek kostní hmoty kolem zubů a zubní kazy. Další viry pak mohou ovlivnit imunitní systém takovým způsobem, že se v ústech nakažených hromadí bakterie a dochází k řadě dalších problémů.

I on ale upozorňuje, že na jasné stanovení přímé souvislosti s koronavirem je příliš brzo. "Zatím nemáme dostatek dat, abychom věděli, zda se jedná pouze o dočasnou asociaci nebo příčinu," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

27.01.2021 20:39 Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100…

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama