V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují vědci

Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa. Většina z nich již pracuje na akčním plánu, jak bojovat proti globálnímu oteplování. Vědci však varují, že výsledky boje budou viditelné až v druhé polovině našeho století.

Hlavní myšlenkou Pařížské dohody je omezit emise skleníkových plynů po roce 2020 a navázat tak na rámcovou úmluvu OSN, tzv. Kjótský protokol, v němž se průmyslové země zavázaly snížit koncentraci skleníkových plynů o 5,2 %. Vědec Bjorn Samset z Centra pro mezinárodní výzkum klimatu v Norsku uvedl, že výsledky nebudou vidět okamžitě.

„Musíme být trpěliví,“ tvrdí vědec a dodává, že měřitelné výsledky mohou být k dispozici nejdříve za jedno desetiletí, a to pouze tehdy, když lidstvo vytrvá v boji. Podle Science Alert se během padesáti let naplnila atmosféra více jak bilionem tun oxidu uhličitého, který je hlavním viníkem globálního oteplování.

Samset udává dva faktory, které by mohly ovlivnit měřitelný pokles povrchové teploty Země. Jeden z faktorů, který vědec udává je pomalá zpětná vazba. „Změna klimatu, kterou vyvolal člověk, můžeme srovnat se zaoceánským tankerem ve velkých vlnách,“ říká Samset.

„Můžeme dát zpětný tah, ale trvá to nějakou chvíli, než si všimneme, že loď pluje pomaleji,“ vysvětluje hlavní autor studie. Druhým faktorem je podle Samseta přirozená proměnná. Během posledního půl století se planeta každých deset let ohřeje o 0,2 stupně Celsia, a to hlavně kvůli spalování fosilních paliv. „Existují velké rozdíly mezi roky,“ míní Samset, který to přirovnal k vlnám na moři, které se houpají tam a zpět.

Samset a jeho kolegové ve studii uvedli, že do výpočtů zahrnuli nejen oxid uhličitý, ale i metan a vedlejší produkty neúplného spalování, tzv. „černý uhlík“. Ačkoliv má metan větší potenciál ke zvýšení teploty Země, nevydrží v atmosféře tak dlouho jako oxid uhličitý, který je zodpovědný ze tří čtvrtin za globální oteplování. Vědci uvedli, že do roku 2035 nebude možné změřit, jestli země naplňují závazky Pařížské dohody a zdůrazňují, že „viditelná budou až od poloviny našeho století.“

Související

Máte problémy se spánkem? Možná za to může jídlo

Konec špatnému spaní. Jak usnout během 60 vteřin?

Poznáte ten pocit, že se v noci přehazujete v posteli a nemůže usnout? Zkusili jste počítat ovce nebo vypít pohár horkého mléka? Pokud vám to nepomohlo, zkuste uvědomělé dýchání, na základě kterého vznikla metoda 4-7-8. Doktor Andrew Weil tvrdí, že díky ní usnete během 60 vteřin.

Více souvisejících

oxid uhličitý Čas globální oteplování Klimatické změny Ekologie pařížská klimatická dohoda Počasí

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 12 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy