Vědci ví, proč covid-19 zabíjí podstatně více mužů než žen. Za vším je mužská rýmička

Čína, Itálie, Spojené státy, Austrálie... Covid-19 má v různém státě různou intenzitu. Každá země hlásí odlišný počet nakažených či mrtvých, jedno ale mají všechny společné. Na koronavirus umírá podstatně více mužů než žen. Vědci nyní už zřejmě vědí, co za tím stojí.

V Itálii a Číně je úmrtnost mužů více než dvojnásobná oproti úmrtnosti žen. V New Yorku tvoří muži asi 61 procent pacientů, kteří umírají. Je známo, že věk hraje v případě úmrtnosti jednu z hlavních rolí, to ale nevysvětluje, proč na covid-19 každé věkové skupině umírá více mužů než žen.

Z hlediska logiky věci by tomu mělo být naopak. Ženy žijí v průměru o šest let déle než muži, takže ve zranitelné části populace je více starších žen než mužů. I přesto podle ScienceAlert umírají méně.

Proč? Jsou za tím geny, hormony, imunitní systém, nebo chování, díky němuž jsou muži náchylnější k nemoci? Jenny Graves, genetička na La Trobe University se domnívá, že vše dohromady.

Významným faktorem v případě úmrtnosti je přítomnost chronických onemocnění, zejména srdečních chorob , cukrovky a rakoviny . Tyto choroby jsou častější u mužů než u žen, což může mít určitý vliv na výslednou statistiku.

Podle vědkyně je tedy potřeba se ptát jinak. Proč jsou muži náchylnější k nemocem, které významnou měrou zvyšují riziko smrti v případě nakažení?

Muži a ženy se liší chromozomy a geny, které jsou v nich uloženy. Ženy mají dvě kopie chromozomu střední velikosti (nazývané X). Muži mají pouze jeden chromozom X a malý chromozom Y, který obsahuje několik genů.

Jeden z těchto genů, nazývaný SRY, nařídí embryu, aby se stalo samcem, tím, že zahájí vývoj varlat. Varlata vytvářejí mužské hormony a hormony způsobují, že se dítě vyvíjí jako chlapec. V nepřítomnosti tohoto genu se vytvoří vaječník a vytvoří ženské hormony.

Tyto hormony ovládají většinu zjevných viditelných rozdílů mezi muži a ženami, genitálie a prsa, typ vlasů a stavbu těla. Kromě toho ale mají i velký vliv na chování.

Chromozom Y neobsahuje téměř žádné geny jiné než právě SRY, což je pro tělo problém. Mužské hormony a hladiny testosteronu vzniklé díky těmto genům se totiž podílejí na mnoha onemocněních, zejména těch srdečních, a mohou ovlivnit celkovou délku života.

Hladiny testosteronu mají navíc vliv na rizikové chování, jako je kouření a pití velkého množství alkoholu, stejně jako neochota dodržovat lékařské rady nebo schopnost vyhledat lékařskou pomoc. Muži jsou navíc znevýhodněni nízkou hladinou estrogenu, která chrání ženy před mnoha chorobami, včetně srdečních onemocnění.  

Kouření je přitom nejen závažným rizikovým faktorem pro jakékoli respirační onemocnění, ale také způsobuje rakovinu plic. Je ale známo, že právě kuřáci patří mezi ohrožené skupiny, co se týče úmrtnosti na covid-19.

Tím se dostáváme zpět k Číně, kde je, jak už bylo zmíněno, úmrtnost mužů více než dvojnásobná oproti úmrtnosti žen. Kouří zde totiž polovina mužů, zatímco žen - kuřaček - jsou v zemi pouhá dvě procenta.

Rizikové chování ale není jediným faktorem, který má na vyšší úmrtnosti mužů vliv. Graves také upozorňuje, že přítomnost dvou chromozomů X u žen funguje jako záložní systém, pokud dojde k mutaci genu na jednom z chromozomů. 

Muži ale druhý chromozom X nemají, více proto trpí i takovými chorobami, jako je například horší srážlivost krve. Ženy mají zkrátka nejen dvojnásobnou dávku genů v chromozomech X, ale mohou také čerpat výhody dvou různých verzí každého genu. 

Důvodů, proč se ženy dožívají vyššího věku, je ale více. Ženy mají silnější imunitní systém než muži, což je na druhou stranu činí citlivějšími na autoimunitní onemocnění, jako je lupus nebo roztroušená skleróza.

Překvapivě ale výzkumy ukázaly, že právě tato citlivost ženám poskytuje výhodu, pokud jde o náchylnost k virům. To podle genetičky vysvětluje, proč jsou muži náchylnější k mnoha virům a koronavirům, včetně nachlazení nebo nemocí SARS a MERS.

Na chromozomu X totiž existuje nejméně 60 genů imunitní odpovědi a zdá se, že vyšší dávka a dvě různé verze těchto genů poskytují ženám širší spektrum obranyschopnosti než mužům.

Zkrátka a dobře - nechvalně proslulá "mužská rýmička" opravdu existuje, a to, co způsobuje, že muži jsou náchylnější k těmto onemocněním, má za následek i to, že jsou náchylnější k novému typu koronaviru a nemoci covid-19.

"Sexuální zaujatost" koronaviru je tedy součástí mnohem většího a staršího rozdílu v genech, chromozomech a hormonech, které vedou k velmi rozdílným reakcím na všechny druhy nemocí, včetně covidu-19.

Související

Více souvisejících

Vědci viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Do důchodu půjdeme později. Pavel se shodl s koalicí i opozicí, věk odchodu do penze musí růst

Zástupci jak koalice, tak opozice se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na potřebě prodlužovat věk odchodu do důchodu. Vedla se diskuze i ohledně způsobu výpočtu této změny. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy