Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud byste byli fretkou, pak by vám očichávání výkalů mohlo vynést práci živého detektoru chorob. Dokázal to tým amerických vědců, který vycvičil fretky, aby používaly svůj ostrý čich ke zjišťování přítomnosti viru ptačí chřipky ve vzorcích kachního trusu, napsal zpravodajský server ABC.

Fretky byly při zjišťování viru na 90 procent přesné, a to i v případě, že dostaly vzorky trusu od kachen nakažených jinými viry. "Jedna z věcí, která je na tom skvělá, je okamžitá odpověď," řekl spoluautor studie Glen Golden. "Zjistíte ji během minuty a nemusíte odebírat vzorky, posílat je do laboratoře a čekat na výsledky několik dalších dní," dodal.

Čich některých zvířat je tak dobrý, že jsou schopná ucítit nemoci dávno předtím, než je mohou zachytit laboratorní testy. Psi, hlodavci a lasicovité šelmy, kam patří lasice, vydry a fretky, mají v mozku třikrát nebo čtyřikrát více buněk zachycujících pachy než lidé a další primáti.

Nedávná britská studie zjistila, že letištní čichací psi mohou být vycvičeni, aby zachytili pach koronaviru u nakažených lidí s přesností 94,3 procenta. Díky tomu mohou rychle zkontrolovat stovky cestujících. Tito psi byli schopní ucítit virus i u lidí, kteří měli jen mírnou nebo asymptomatickou verzi covidu-19.

Krysa obrovská, známá také jako gambijská krysa nebo křečkomyš gambijská, byla úspěšně vycvičena ke zjišťování tuberkulózy ze vzorků slin a hlenů lidí žijících v Africe.

Ptačí chřipka může mít ničivý dopad na ptačí populaci. V říjnu loňského roku se o tom přesvědčil například australský stát Viktorie, kde muselo být vybito více než 460.000 kuřat na šesti farmách. A ve Spojených státech v roce 2015 stála ptačí chřipka obchodníky a potravinářský průmysl 3,3 miliardy dolarů (asi 69 miliard korun).

Zastavit šíření ptačí chřipky může být složité, protože laboratorní testy zachytí nemoc nejdříve dva dny po nákaze, uvedl doktor Golden z Coloradské státní univerzity, který zkoumá, jak zvířata prostřednictvím pachu zjišťují nemoci.

Psi jsou schopní poskytnout odpověď okamžitě. "Psi jsou vysoce spolehliví při zjišťování ptačí chřipky ze vzorků trusu nakažených zvířat hned v první den," uvedl Golden. "Je to neinvazivní metoda a nemusíte zvíře zabít nebo uspat, abyste získali odpověď."

Psi jsou sice spolehliví při zjišťování chorob, ale jejich výcvik stojí spoustu času a peněz. Fretky jsou co do chování podobné psům, a také mají ostrý čich. Proto chtěl doktor Golden a jeho tým zjistit, jestli by se mohly stát alternativou. Vycvičili šest domácích fretek, aby dokázaly rozlišit mezi vzorky trusu kachen nakažených ptačí chřipkou a vzorky zdravých zvířat.

Vzorky byly umístěny do pěti krabic a jen jedna z nich obsahovala trus nakaženého zvířete. Během čtyřdenních zkoušek všech šest fretek správně identifikovalo krabici s nakaženým vzorkem tak, že na ni položily tlapky.

Následně vědci mezi vzorky zamíchali trus odebraný v různou dobu. Ani to fretky nezmátlo a pokaždé správně vybraly nakažený vzorek. Nepopletly je ani vzorky kachen z různých míst, kde se krmily rozdílnou stravou.

Stanou se tedy fretky asistentkami v lékařských vyšetřovnách? To zřejmě není pravděpodobné, a pokud ano, tak rozhodně ne v dohledné době.

"Fretky nemůžete použít například na vyšetřovně s lékařem, protože se snadno nechají rozptýlit," vysvětlil doktor Goldman. Proto potřebují dostávat vzorky v kontrolovaném prostředí, aby odváděly dobré výkony. I tak ale tento výzkum dokazuje, že psi nejsou jediná zvířata, která je možné vycvičit k vyčenichání nemocí, uvedla Clare Brownová z novozélandské University of Waikato.

Související

V ZOO Praha se v úterý narodilo gorilí mládě.

ZOO Praha slaví. Narodilo se gorilí mládě, Moja je babičkou

V ZOO Praha se v úterý po 21. hodině narodilo gorilí mládě. Jde o prvního potomka desetileté samičky Duni. Babičkou se tak stala legendární Moja, první gorila narozená v České republice. Mládě je v pořádku a saje mateřské mléko, uvedla zoologická zahrada. 

Více souvisejících

Zvířata ptačí chřipka věda

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy