Vědci zápolí s koronavirem. Řeší, za jakých podmínek se přestává šířit

Vědci se stále snaží zjistit, za jakých podmínek je možné zaručeně zničit virus SARS-CoV-2. Dosavadní výsledky ukazují, že nový koronavirus může přežít teplotu 60 °C po dobu jedné hodiny.

Studie se objevila na bioRxiv, online archivu a distribuční službě pro nepublikované předtisky pro vědecké časopisy. Publikováním předtisků na bioRxiv jsou autoři schopni svá zjištění okamžitě zpřístupnit vědecké komunitě a obdržet zpětnou vazbu před odesláním do časopisů. Studie nebyla ještě přezkoumána odborníky.

Boris Pastorino, vedoucí týmu z Emerging Viral Disease Unit ve Francii, zkoumá teplotu a chemické látky, které jsou potřebné k „inaktivací“ viru SARS-CoV-2. Vědci posuzovali riziko, jakému jsou vystaveni pracovníci v laboratořích, kteří jsou pravidelně v kontaktu s virem. „Z důvodu, že byl SARS-CoV-2 detekován v krvi, musí být vzorky před provedením sérologických testů inaktivovány,“ napsali ve studii. Virem nakazili ledvinové buňky kočkodanů a vytvořili dva druhy podmínek. „Čisté“ podmínky představovaly podmínky v laboratořích, „špinavé“ značili odběr v reálném životě. Vědci poté provedli 10 různých experimentů s různými postupy a teplotami.

Podle studie byl virus SARS-CoV-2 aktivní při teplotě 56 °C po dobu 30 minut a 60 °C po dobu jedné hodiny. Vědci uvádějí, že při těchto teplotách klesla míra infekčnosti, ale zcela nevymizela. „Tyto výsledky jsou v souladu s předchozími studiemi SARS-CoV a MERS-CoV,“ uvedli. Inaktivace viru se dostavila až při vystavení viru teplotě 92 °C po dobu 15 minut.

Vědci došli k závěru, že u většiny pacientů s onemocněním COVID-19 je pozorován nízký obsah viru v krvi, a proto inaktivace nevyžaduje tak vysoké teploty, zatímco vzorky v laboratoři mají vysoký obsah viru a teplotou menší než 92 °C ho nelze inaktivovat.

Britský virolog Jeremy Rossman, který se zaměřuje na interakci mezi hostitelem a patogenem virů RNA, uvedl, že tato zjištění by mohla pomoci při správném zacházení s virem SARS-CoV-2, aby nepředstavoval riziko i pro pracovníky v laboratořích. „Pokud se výsledky potvrdí, příspěvek poskytuje užitečné pokyny pro nakládání se vzorky,“ řekl pro Newsweek.

Jiná studie zveřejněná v The Lancet Microbe ukazuje, že virus SARS-CoV-2 je "vysoce stabilní" při 4 °C, ale při 70 °C byl inaktivní již za 5 minut. Vědci z Pekingu tvrdí, že největší roli hraje vzduch a vlhkost. Na základě analýzy ve 100 čínských městech zjistili, že vyšší teploty a vlhkost „zřejmě snižují přenos COVID-19“ v souladu s předešlým výzkumem SARS i chřipkou, které za těchto podmínek snížily přenos.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda zdraví nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 53 minutami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy