Vědci zaznamenali dosud největší pozorovanou explozi supernovy

Vědci zaznamenali dosud největší pozorovanou supernovu, tedy hvězdnou explozi; zanikla při ní obří hvězda až 100krát větší, než naše Slunce. Odehrála se přibližně 4,6 miliardy světelných let daleko od Země v relativně malé galaxii a podle odborníků může být typem supernovy, který byl doposud popsán pouze teoreticky. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nevídané supernově, nazvané SN2016aps, předcházelo spojení dvou obřích hvězd, přičemž každá z nich byla 50krát větší než Slunce. Zhruba 1000 let před explozí se obě vesmírná tělesa spojila do jedné masivní hvězdy, při následném výbuchu se uvolnilo dvakrát tolik energie, než u jiných doposud zaznamenaných supernov.

"Zjistili jsme, že supernova byla neobyčejně jasná kvůli silné kolizi sutin s plynným obalem hvězd," uvedl podle Reuters astrofyzik Matt Nicholl z univerzity v anglickém Birminghamu a vedoucí autor studie zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature Astronomy.

Hvězdy zanikají několika různými způsoby v závislosti na jejich velikosti a dalších vlastnostech. Když masivní hvězda (tedy taková, která má osmkrát větší hmotnost než Slunce) spotřebuje veškeré své palivo, vychladne a její jádro kolabuje. Nárazová vlna vyvolaná kolapsem září tak jasně, že její jas dokáže zastínit i celé galaxie.

Tak masivní hvězdy jako ta, jejíž explozi vědci pozorovali, se podle Nicholla pravděpodobně častěji vyskytovaly v rané historii vesmíru. "Povaha těchto hvězd je jednou z velkých otázek astronomie," uvedl astrofyzik. "V astronomii platí, že čím vzdálenější věci jsou, tím hlouběji do minulosti se díváme. Možná se tedy podaří zahlédnout jedny z prvních hvězd, pokud explodují podobně, jako tato hvězda. Teď už víme, co máme hledat," uzavírá Nicholl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

05.06.2020 22:02 Aktualizováno Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale…

Hydroxychlorochin pacientům s covidem-19 nepomáhal, ukázaly testy

05.06.2020 21:23 Aktualizováno Oxfordská univerzita ukončila testování hydroxychlorochinu na pacientech s covidem-19, protože lék…

Čeští vědci jsou o krok blíže přípravě kovové vody

05.06.2020 09:19 Tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, detailně zmapoval, jak vzniká kov. Vědci popsali přechod ke…

V Česku se dnes v noci odehraje zvláštní úkaz

05.06.2020 08:18 Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy