Vědci zkoumají, jak zastavit hurikány. Přišli na lepší řešení, než atomovka

Největší simulátor hurikánu na světě testoval odolnost stavebních konstrukcí vůči větru o síle živelné katastrofy. S jeho pomocí dokáží vědci zjistit, jak stavět budovy tak, aby větru odolaly.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

Instituce jako jsou nemocnice, školy, banky, či naše domy. Tohle vše a mnoho dalších věcí, je hurikán schopen během krátké chvíle zničit. Vyčíslení škod po těchto živelných katastrofách se pohybuje ve vysokých číslech. Opravy a stavby nových domů pak mohou trvat i roky.

Věda se začala zabývat konstrukcemi budov společně s jejich materiály tak, aby byly vůči takovýmto incidentům odolnější. V rámci vývoje proběhl test, kde se zkoumalo například to, co hurikán udělá se střechou budovy nebo jak působí na okna a dveře. Pozorovalo se i chovaní stavby, při takové zátěži, jako celku.

Testovací přístroj se skládal z dvanácti obrovských turbín. Do celého systému byla vpuštěna i voda, aby se simulovaná situace podobala co nejvíce realitě. Voda měla tedy nahrazovat přívalové deště, které jsou mnohdy součástí hurikánu. Byl to téměř autentický model živelné katastrofy s propracovanými detaily.

Výsledky práce změnily stavební postupy na Floridě. Konkrétně se jedná o usazení střechy do požadované stavby. Střechy budov, které budou postaveny tímto způsobem, by měly držet mnohem lépe než dříve. Odolnost vůči větru by tedy měla být mnohokrát větší, než doposud.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

17.09.2019 10:21 Aktualizováno Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama