Vědci zmapovali průběh covidu u pacientů. Definovali, v jakém pořadí se příznaky objevují

Ačkoliv mají chřipka a covid-19 velmi podobné symptomy, lze od sebe obě nemoci teoreticky rozeznat na základě pořadí, v jakém se příznaky objevují. Tvrdí to vědci z Univerzity v Južní Kalifornii, kteří zveřejnili seznam, v jakém pořadí se symptomy covidu objevují nejčastěji.

Americkým biologům se podařilo identifikovat pořadí příznaků onemocnění covid-19. Zjistili to na základě studie 55 924 případů, které mapovala Světová zdravotnické organizace na začátku roku.

Vědci se zaměřili na příznaky, které byly snadno rozpoznatelné, a porovnávali je s neurologickými projevy onemocnění, jako je ztráta čichu nebo chuti.

Následně experti definovali pořadí nejpravděpodobnějších symptomů následovně. Ty podle vědců přichází nejčastěji v následujícím pořadí: Nejprve se u nemocných lidí objeví horečka, kterou následuje suchý kašel. Po něm obvykle přichází nevolnost a zvracení či průjem.

Právě nevolnost a s ní spojené komplikace jsou u nakažených lidí nejméně pravděpodobné příznaky koronaviru. Naopak horečka bývá nejběžnějším.

Je zřejmé, že příznaky covidu jsou velmi podobné chřipce, a odlišit od sebe tyto nemoci pouze na základě příznaků bude obtížné. Autoři studie ale obě nemoci srovnali a zjistili, že zatímco chřipka obvykle začíná kašlem, koronavirová onemocnění jako covid-19, ale i SARS nebo MERS se nejčastěji projevují horečkou jako prvotním symptomem.

"Toto zjištění může být přínosné zejména v chřipkovém období, kdy je obtížné odlišit, zda jde o běžnou chřipku nebo koronavirovou infekci," uvedl profesor Peter Kuhn.

Vědci však upozorňují, že zjištěné informace nelze aplikovat plošně. U některých jedinců se nákaza nemusí projevit vůbec, u jiných pacientů se může projevit odlišně. Někteří dokonce tvrdí, že prvním symptomem, který u sebe zpozorovali, byly střevní obtíže.

Znalost pravděpodobného pořadí příznaků ale může urychlit nástup léčby a zachránit více životů v době, kdy budou nemocnice plné lidí s respiračními chorobami a jejich rozlišení bude obtížné a dlouhé.

"Kdyby byla taková systematická klinická praxe standardem už na začátku šíření nákazy, možná bychom dokázali udržet toto onemocnění na úrovni regionů a předešli bychom světové pandemii," domnívá se Kuhn.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy