Vědkyně z NASA: Dinosauři žili na opačné straně naší galaxie

Slunce společně se Sluneční soustavou obíhají kolem středu Mléčné dráhy a cyklus dokončuje každých 250 miliónů let. Vědkyně Jessie Christiansenová vytvořila unikátní animaci, na které je zřetelně vidět, jak dlouhé bylo období dinosaurů ve srovnání s lidskou érou.

vesmir
doporučujeme

Nápad na vytvoření videa dostala Christiansenová na sjezdu hvězdářů v Kalifornském technologickém institutu. „Bylo to poprvé, co jsem si uvědomila, že měřítka archeologická, fosilní, časová a astronomická spolu souvisejí a dostala jsem nápad zmapovat vývoj dinosaurů pomocí rotace v galaxii,“ uvedla vědkyně z NASA.

Animace ukazuje, že mnoho známých dinosaurů se nacházelo na Zemi, když planeta společně se Sluncem byla na opačné straně Mléčné dráhy. Účastníci byli ohromeni po zjištění, že dinosauři žili na druhé straně galaxie, než v současné době žijí lidé, uvedl ScienceAlert.

Vytvoření videa trvalo Christiansenové zhruba čtyři hodiny a poukázala na chyby, které se ve videu nacházejí. Plesiosauři byli mořští plazi, nikoliv dinosauři a planeta dokončuje cyklus oběhu každých 250 miliónů let a ne 200 miliónů, jak je uvedeno na videu. Poukazuje také na možný dojem, že se planeta vrátila na stejné místo, ale ve skutečnosti se celá galaxie také pohybuje. Vnitřní části se točí rychleji ve srovnání s vnějšími a celá galaxie pomalu putuje k nedaleké galaxii Andromeda.

„Spíš se pohybujeme ve spirálách. Jak se celá galaxie točí a my se točíme kolem jejího středu, tak to vytváří spirály,“ řekla Christiansenová. Proto není možné, aby se planeta nacházela ve stejném prostředí jako v době dinosaurů a vědkyně dodala, že složitý život na Zemi je důsledkem strategického místa Slunce. „Naše sluneční soustava necestuje do středu galaxie a zpět. Vzdálenost zůstává stejná,“ uvedla Christiansenová a dodává, že pokud by se Slunce nacházelo blíže středu Mléčné dráhy, život by neměl šanci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy