Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním vystoupili v komentáři pro server The Guardian statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society.

Eurozpravy.cz

Velká Británie si vede velmi dobře při sekvencování genomu viru SARS-CoV-2, poukazují autoři komentáře. Vysvětlují, že to umožňuje britským zdravotnickým úřadům zveřejňovat detailní analýzy monitorující průběh mutací nového koronaviru.

Poslední zprávu ovšem oba statistici považují za zlomovou. Upozorňují, že zatímco dříve byla dominantním kmenem koronaviru ve Velké Británii varianta B.1.1.7, která byla prvně zaznamenána v Kentu (v tuzemsku označovaná jako britská mutace, pozn. redaktora), nyní většinu pozitivních odebraných vzorků tvoří varianta B.1.617.2, prvně zaznamenaná v Indii. 

Indická varianta se nyní vyskytuje ve Spojeném království z 58 %, zatímco o týden dříve tvořila jen 44 % pozitivních vzorků, shrnují Spiegelhalter a Masters. Dodávají, že mezi regiony v zemi jsou značné rozdíly - indická varianta například tvoří méně než 10 % v oblastech Yorkshire či Humber, ale na severozápadě země převažuje nad jinými z více než 60 %.

Hlavní obavy nepanují pouze ze výšeného rizika přenosu, uvádějí experti. Zmiňují též zprávy o odhadech toho, co je odborně označováno jako "míra přenosu na společné kontakty", jež v zásadě znamená poměr kontaktů infikovaného jedince, které se také nakazí.

Na základě dat z britského veřejného zdravotnického systému to vypadá, že míra přenosu na společné kontakty u tzv. britské varianty koronaviru je pohybuje okolo 8,1 % s odchylkou 0,2 %, zatímco u té, která byla identifikována v Indii je číslo podstatně vyšší a dosahuje 13,5 % s odchylkou 1 %, konstatují statistici. Doplňují, že tyto údaje u indické varianty budou zřejmě podhodnocené, protože dochází jen k omezenému trasování kontaktů.  

Široké spektrum přenosu

Britská data shromážděná mezi lednem a březnem 2021 pro variantu viru B.1.1.7 očištěná o mezinárodní cestující naznačují, že nakažený člověk zpravidla předá virus jednomu z deseti svých kontaktů, vyčíslují Master a Spiegelhalter. Vyzdvihují, že jde o průměr velmi široce rozloženého spektra přenosu.

Většina nakažených totiž nikoho dalšího neinfikuje, poukazují autoři komentáře. Podotýkají, že na druhé straně spektra ale stojí takzvané superpřenosy, ke kterým dochází nejčastěji během delších vnitřních setkáních na špatně větraných místech.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Stále více se bere za to, že šíření viru probíhá především vzduchem, nikoliv kapénkami," pokračují statistici. Připomínají, že sousloví "čerstvý vzduch" se v poslední době přidává k omílané mantře "ruce, roušky, rozestupy".

Jen v oblastech Anglie byla úředně nařízena osobní izolace na nejméně deset kalendářních dnů téměř sedmi milionům vytrasovaných osob, uvádějí odborníci. Vypočítávají, že i kdyby míra nakažených kontaktů dosahovala závratných 20 %, stále by to znamenalo, že přes 5 milionů z uvedeného počtu nakaženo nebylo. "A přesto jim nebylo umožněno zkrátit si izolaci skrze otestování," dodávají Spiegelhalter a Master.

Závěrem renomovaní statistici kladou otázku, v jaké fázi pandemie se nyní svět nachází. Odpovídají, že alespoň ve Velké Británii jsou počty potvrzených případů nákazy koronavirem na vzestupu. Z toho autoři komentáře vyvozují, že virus SARS-CoV-2 momentálně vede závod s vakcínami, přičemž výhled je extrémně nejistý.

Témata: EZ

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Ve středu nastane superúplněk, největší v tomto roce

25.05.2021 15:04 Ve středu nastane superúplněk, pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku…

Související:

Právě se děje