Na Zemi existuje více virů než planet v celém vesmíru. Proč člověka infikují jen některé?

Vědci odhadují, že na planetě je asi 10 kvintilionu virů. Kdybychom vzali všechny viry na planetě a položili je vedle sebe, tato přímka by měřila 100 miliónů světelných let. Ve vědě jsou čísla velmi komplikovaná, proto se srovnání uvádí s velkými čísly pro lepší představu, převážně v oblasti mikrobiologie.

Přidejte svůj názor

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Viry nalezneme všude v přírodě, jsou v půdě, ve vzduchu, a dokonce i v oceánech. Virus je drobný neživý cizopasník, který má tělo složené především z bílkovin a nukleových kyselin. Jednodušší viry obsahují genetickou informaci ve formě RNA a mohou se replikovat pouze v hostiteli, jako jsou například savci.

Třebaže svět je plný nejrůznějších virů, jen hrstka představuje pro člověka opravdovou hrozbu. Viroložka a ekoložka Sara Sawyerová z University of Colorado Boulder uvedla, že to nesouvisí s vysokou imunitní odpovědí člověka, ale s vybíravostí viru. Pandemie viru SARS-CoV-2 ukazuje, že stále dochází nakažení člověka novými typy viru.

Na člověka se viry přenášejí ze zvířat, která slouží jako hostitelé. U savců a ptáků se předpokládá, že jsou přirozenými hostiteli asi 1,7 milionu neobjevených virů. Aby se z viru stala nemoc, která je pro člověka ohrožující, musí se vir dostat ze svého přirozeného prostředí, tedy ze zvířete na jiné zvíře, u kterého vznikne infekce.

Přesný počet virů, které způsobují infekci i u člověka není jasný. Většinou nejsou viry schopné se dostat z hostitele až na člověka. Podle viroložky Dorothy Tovarové ze Stanford University je potřeba „několik dalších faktorů“. Faktory, které umožňují nákazu člověka z hostitele, zahrnují, jak často je člověk infikovanému zvířeti vystaven, jak se virus šíří, jak dlouho virus vydrží mimo hostitele a jak je virus schopný narušit imunitní systém člověka.

Virus se snaží navázat na buňky v lidském těle, které mají prostředí vhodné pro replikaci. Pokud virus vyhodnotí prostředí jako vhodné, vstoupí do buňky. Virus SARS-CoV-2 nese genetickou informaci RNA a navazuje na proteiny ACE2, které se do lidského těla dostávají pomocí dýchacích cest. „Existuje velmi malé množství virů, které jsou schopné takto proniknout do buněk,“ podotkla Sawyerová. Velké množství virů, se kterými se člověk setká, nejsou schopni se přes buňky dostat až do těla.

Viry dokážou být velmi flexibilní, zejména ty, které obsahují genetickou informaci ve formě RNA. Tyto viry mají tendenci k chybovosti při replikaci svého genetického kódu, a proto vir v těle mutuje obrovskou rychlostí. „Tento chybový proces vytváří velké možností RNA viru, což jim umožňuje se rychle přizpůsobit novému prostředí, včetně nových hostitelů,“ uvedla Sarah Zohdyová, klinická ekoložka z Auburn University. RNA viry jsou ty, které vytvářejí pandemie napříč světem, patří sem ebola, zika, SARS a MERS a SARS-CoV-2.

RNA viry mutují nezávisle a často mísí své vlastnosti. Pokud se do buňky dostanou dva viry RNA s odlišným genetickým kódem, mohou si navzájem vyměnit své vlastnosti, což vede k hybridním virům, které můžeme nazývat jako „perfektní patogen“. Vědci stále pokračují v objevování a v testování nových virů, které jsou na naší planetě. „S dostatkem informací budeme možná umět zastavit ohniska viru, než k nim dojde,“ řekla klinická ekoložka Raina Plowrightová z Montana State University. „Množství informací, které jsme dokázali v krátké době získat, je neuvěřitelné, to mi dává naději,“ dodala Zohdy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Úspěch českých vědců: Mají evropský patent na diamantovou vrstvu…

27.05.2020 12:25 Řešení vědců z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Akademie věd ČR (AV ČR) pro…

Nová studie zjistila, proč byl pád meteoritu tak masivní, že vyhladil…

27.05.2020 09:59 Před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu meteorit, který zapříčinil masivní…

Vědci spouští rozsáhlou studii o covid-19, zapojí se 110 zemí včetně Česka

27.05.2020 09:36 Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy