Vymýcení nemoci není tak snadné. V historii se to povedlo jen dvakrát

Celosvětově byly prohlášeny za vymýcené pouze dvě onemocnění: 8. května 1980 pravé neštovice a před deseti lety, 25. května 2011, mor skotu, kdy Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) oficiálně prohlásila toto virové onemocnění skotu za vymýcené. Mor skotu bylo akutní vysoce nakažlivé onemocnění skotu, popřípadě dalších turovitých, jelenovitých a prasatovitých, kdy uhynulo až 100 procent nakažených zvířat.

Eurozpravy.cz

Onemocnění způsoboval virus z čeledi Paramyxoviridae, původem z Asie, odkud se rozšířil po celém světě. Člověka virus nenapadá, ale lidem, kteří jsou závislí na stádech hovězího dobytka, přinášel hladomory. Na území českých zemí byl zaznamenán poslední případ v roce 1885. Vymýcení moru skotu patří k nejvýznamnějším triumfům moderní veterinární vědy a mezinárodní spolupráce.

Generální ředitel Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf na sympoziu věnovaném eradikaci této choroby v říjnu 2010 v Římě prohlásil: "Je to poprvé, co bylo na světě eradikováno onemocnění zvířat, v lidské historii byly dosud eradikovány jen pravé neštovice." Světová organizace pro zdraví zvířat toto vymýcení poté v květnu 2011 potvrdila.

Podobně jako u pravých neštovic vedla cesta k eradikaci (eradikovat znamená zničit i s kořeny) moru skotu přes vakcinace. Od začátku 20. století byly patrné snahy vytvořit účinnou vakcínu proti moru skotu, v šedesátých letech se pak začala vakcína s virem atenuovaným v buněčných kulturách široce používat v Africe a díky tomu se podařilo mor skotu téměř vymýtil z tohoto kontinentu. Nicméně politická nestabilita, nedostatek prostředků a perzistence některých méně virulentních kmenů viru vedly v osmdesátých letech k opětovnému vzplanutí onemocnění. Vakcinace zůstala i nadále nejlepší cestou k tlumení této nákazy. V roce 1990 vyvinul americký vědec Jeffrey Marriner novou termostabilní vakcínu. K udržení její účinnosti při terénních aplikacích již nebyla potřebná lednička jako u dříve používaných termolabilních vakcín. To se ukázalo při zásazích v odlehlých a často i boji zmítaných oblastech Afriky, kde proti moru skotu působili i duchovní a vyškolení laičtí vakcinátoři, jako klíčové.

Mor skotu patří mezi historicky nejdříve známé a literárně nejobsáhleji zpracované zvířecí nákaze. Nejstarší literární záznam o moru skotu pochází z papyru nalezeného v městě Kahun ve středním Egyptě, jehož původ byl odhadnut na třetí tisíciletí před naším letopočtem. Do Evropy byl zavlečen z Asie. V dalších stoletích býval vždy mor skotu průvodním jevem asijských invazí do Evropy. Nákaza se šířila vždy od východu z oblasti Kaspického moře, nebo z ruských a maďarských stepí podél dunajského údolí na západ.

Během vlády Karla Velikého došlo v roce 809 k velkému propuknutí nákazy, během níž vyhynul na území jeho říše téměř všechen původní dobytek. Další zprávy o katastrofálním vzplanutí nákazy jsou z 10., 11., 13. a 14. století. V roce 1514 nákaza zachvátila v neobyčejně prudké formě Itálii, Německo a Francii. V 17. století během třicetileté války (1618–1648) došlo ke katastrofálnímu rozšíření moru skotu v Evropě, kdy opět téměř vyhynul veškerý domácí skot ve střední Evropě. Kulminačního bodu dosáhly morové rány v 18. století, odhaduje se, že v Evropě padlo za oběť moru během století okolo 200 milionů kusů skotu. Následkem ztrát byly hladomory. Potřeba potírat mor skotu byla bezpochyby významným faktorem při zakládání prvých veterinárních škol v Evropě. Ve dvacátém století se nákaza na evropském kontinentě vyskytovala již jen sporadicky.

Potřeba soustředění internacionálních sil k tlumení moru skotu byla podnětem ke svolání prvního mezinárodního veterinárního kongresu do Hamburku v červenci 1863. Další vzplanutí choroby v Evropě v roce 1920 vedlo k založení Mezinárodního úřadu pro nákazy v Paříži, pozdější Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). A v roce 1994 byl zahájen program na eradikaci moru skotu, který zaštítila právě OIE. Poslední vzplanutí moru skotu bylo zaznamenáno v Keni v roce 2001. V říjnu 2010 pak FAO prohlásila, že mor skotu byl ve světě zcela vymýcen, což 25. května 2011 potvrdila OIE.

Pravé neštovice, také černé neštovice, které jen během 20. století zahubily 300–500 milionů lidí, byly díky soustředěnému programu očkování prohlášeny WHO 8. května 1980 za zcela vymýcené.

Témata: EZ

Na pozici astronauta ESA se přihlásilo přes 22.000 zájemců včetně Čechů

23.06.2021 16:10 Astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) se touží stát bezmála 22.600 lidí. Vyplývá to ze…

Nad Českem proletěl ve čtvrtek večer meteoroid, rozpadnul se nad Šumavou

20.06.2021 22:00 Aktualizováno Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid o přibližné…

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Související:

Právě se děje