Vyvracíme dezinformace: Lze z vakcíny onemocnět koronavirem?

Jedním z argumentů, kterým se hájí lidé nesouhlasící s očkováním, je tvrzení, že vakcína může vyvolat u očkovaných jedinců onemocnění covid-19. Jde o mýtus, neboť to z podstaty samotné vakcíny není možné.

Na trhu existuje už několik vakcín proti novému typu koronaviru a fungují vícero způsoby. Jednu věc ale mají společnou, neobsahují živý virus, tudíž nelze po očkování onemocnět. Tvrzení, že někdo dostal covid po očkování, je dezinformace.

Aktuálně používané vakcíny, například ty od společností Moderna nebo Pfizer, fungují na bázi nukleové kyseliny (mRNA). "Tento typ vakcíny obsahuje část „návodu“ z viru, který onemocnění covid-19 způsobuje. Ten vlastním buňkám těla umožňuje vytvářet bílkovinu, kterou se virus vyznačuje," upozorňuje na svém webu Evropská komise.

Další vakcíny, které na schválení teprve čekají, fungují například na bázi proteinů či virového vektoru, což znamená, že obsahují buď fragmenty bílkoviny, nebo pouze protein. Ve všech případech se ale imunita lidského těla naučí koronaviry likvidovat.

Nelze však vyloučit, že očkovaný člověk neonemocní. Vakcíny zabrání tomu, aby se u nakažených jedinců rozvinul těžký průběh nemoci, covid ale mohou zřejmě nadále šířit a sami se jím nakazit. Je to i z toho důvodu, že tělo si po očkování vybuduje imunitu až po několika týdnech.

"To znamená, že je možné, že by člověk mohl být nakažen virem způsobujícím covid-19 těsně před očkováním nebo těsně po něm a stále onemocnět. Je tomu tak proto, že vakcína neměla dost času na zajištění ochrany," vysvětluje na webu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Častým mýtem je také tvrzení, že očkovaný člověk je při testech na koronavirus pozitivní. Ve skutečnosti může být pozitivní pouze u testů na protilátky, které ukazují, jestli jedinec nemoc v minulosti prodělal. Proč tomu tak je vědci zatím zjišťují, u PCR testů je ale tvrzení o pozitivitě opět obyčejným hoaxem.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy