WHO a německá univerzita přerušily studii k hydroxychlorochinu

Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin, který se testoval v léčbě covidu-19. Informoval o tom dnes server časopisu Spiegel. Vysoká škola je tak další z řady institucí, které kvůli možným vedlejším účinkům antimalarikum přestaly zkoušet. Vlastní studii dočasně pozastavila také Světová zdravotnická organizace.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Lék hydroxychlorochin a jemu podobný chlorochin se používají při prevenci a léčbě malárie. Během pandemie se ale začaly objevovat informace, že by mohly pomáhat i při léčbě covidu-19. Hydroxychlorochin užívá podle svých nedávných slov jako prevenci proti covidu-19 americký prezident Donald Trump.

"Naše dvě studie teď na dva týdny přerušíme," řekl Spiegelu Peter Kremsner z tübingenské univerzitní kliniky. Vědci podle něj vyhodnotí dosavadní výsledky studie. Kremsner ale zdůraznil, že jeho tým zatím žádné závažné vedlejší účinky při testech nezjistil. "Věřím, že budeme moci se studií pokračovat," dodal výzkumník.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala, aby lidé antimalarikum hydroxychlorochin a jemu podobný chlorochin proti covidu-19 neužívali. Možné by to podle ní mělo být zatím jen v klinických studiích.

V pondělí organizace oznámila, že testování hydroxychlorochinu dočasně zastavila. Učinila tak v reakci na studii, kterou nedávno zveřejnil prestižní časopis The Lancet. Podle ní by mohlo antimalarikum některým pacientům s covidem-19 uškodit. Upozorňuje například na možné problémy se srdečním rytmem i celkově vyšší pravděpodobnost úmrtí.

Používání hydroxychlorochinu pro léčbu pacientů s covidem-19 ve středu zastavily také Francie, Belgie a Itálie.

Dvě ze tří klinických studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v Česku povolil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nepřijímají nové pacienty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

06.07.2020 22:10 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Lidstvo vzhlíží k Marsu. Vědec spočítal, kolik lidí je třeba k jeho…

06.07.2020 20:20 Otázka možné kolonizace planety Mars je předmětem nejedné vědecké hypotézy. Především povrchové…

Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou…

06.07.2020 10:04 Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou…

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů…

05.07.2020 20:18 Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy