Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci testují novou metodu

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů, které z vibrací těla pacienta s covidem zjistí, jaký u něj bude vývoj nemoci. Systém je navržený jako bezkontaktní se senzory uloženými pod matrací, na které pacient leží. Metodu vědci zatím testují v nemocnicích v Chrudimi a v Trutnově. ČTK to dnes řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Soustava senzorů v podložce pod matrací bude u pacientů měřit mikrovibrace lidského těla, které jsou způsobené tepem a dechem. Právě zhoršené dýchaní, které je jedním z typických příznaků covidu-19, chtějí vědci za pomoci senzorů zanalyzovat, klasifikovat a vytvořit jakousi databázi stavů. K vyhodnocování těchto stavů jim pak poslouží speciálně navržené algoritmy.

Ve výsledku by měli lékaři získat předpověď zhoršení či zlepšení stavu pacienta a podle toho přizpůsobit lékařskou péči. "Lékařům to pomůže nejen včas zasáhnout při zhoršujícím se průběhu nemoci, ale zároveň i přeložit pacienta na jiné oddělení a rozložit tak vhodně využití přístrojů, například ventilátorů," uvedl Filip Studnička z katedry fyziky přírodovědecké fakulty. Lůžka vědci osazují speciální senzorovou podložkou zatím v nemocnicích v Trutnově a v Chrudimi a jednají o zapojení dalších nemocnic.

"Teď se chceme soustředit pouze na onemocnění covid-19 a dýchací poruchy, abychom mohli senzory správně nastavit s ohledem na toto onemocnění," uvedl k projektu vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty UHK Richard Cimler. Vědci plánují, že v budoucnu vytvoří platformu pro sdílení poznatků a databanku, kterou by lékaři využili pro další výzkum covidu-19 a výměnu informací mezi sebou.

Projekt, který potrvá do září roku 2021, podpořila částkou 2,5 milionu korun Technologická agentura ČR. Stalo se tak v rámci mimořádné výzvy na podporu výzkumů spojených s pandemií nového koronaviru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama