Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak ale vysvětluje Science Channel, nejedná se už o žádné sci-fi. Vědci dokonce zaznamenali první úspěch s lidským pacientem.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vědci
doporučujeme

Vědci se snaží svými pokusy napodobit například mloky. Zatímco lidské tělo na poškození reaguje vytvořením strupu a vznikem zjizvení, u mloků se vyvinula schopnost vytvářet novou tkáň. Díky tomu jsou jejich těla schopná dorůstání končetin.

Vědci se tak snaží v laboratoři dosáhnout dorůstání orgánů. Využívají k tomu extracelulární matrix z močového měchýře vepřů, který regenerace schopný je.

Extracelulární matrix (mezibuněčná hmota) je hmota nacházející se v mezibuněčných prostorech a funguje jako jakési lešení, které propojuje a zpevňuje okolní buňky a umožňuje přenášení instrukcí.

Tento extracelulární matrix je očištěn a přetvořen buď do podoby tenkých pásů, nebo rozdrcen na prášek. Při aplikaci do rány tělu předá informace, aby namísto vytváření jizvové tkáně začalo s regenerací.

A nejde jen o teorii – takto vytvořený prášek už například pomohl muži, který přišel o špičku prstu. Ta mu během čtyř týdnů zcela dorostla, a to včetně nehtu, na kterém nebyly žádné deformace či známky po dorůstání.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama