Záhada jezera Loch Ness vyřešena. Tajemná příšera žije?

Legendární lochneska, která žije ve skotském jezeře s názvem Loch Ness, není dost možná prehistorický plaz, ale pouhý přerostlý úhoř. S touto teorií přišli vědci, když zkoumali výskyt živočichů v tamním jezeře pomocí zastoupení DNA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Příšera z jezera", která se svou pověstí stala turistickou atrakcí, má buďto totožnou DNA jako úhoři, jeleni, lidé, či ostatní živočichové, kteří se v jezeře celkem běžně pohybují, nebo prostě neexistuje. Vědci zkoumali celkem 300 vzorků vody, které byly nabrány v různých částech jezera a nenašli žádnou známku výskytu lochnesky nebo jiného prehistorického ještěra.

Vědci tento experiment nedělali za účelem potvrdit, nebo vyvrátit teorii o legendě. Chtěli pouze zmapovat výskyt živočichů ve vodě. Z výsledků plyne, že mnoho zvířat chodí k vodě ať už za účelem potravy, či z jiného důvodu. To, že je jezero turisticky oblíbené potvrdilo i hojné zastoupení lidské DNA. Uvádí server news.com.au.

Nasbíraná data potvrdila velice hojný výskyt úhoře říčního. „Otázka nyní zní, jsou tam gigantičtí úhoři, nebo jich je tam prostě moc," řekl Neil Gemmell, vedoucí vědeckého týmu z univerzity v novozélandském Otagu. Jejich výzkum nebyl totiž zaměřen na hojnost, nýbrž na procentuální zastoupení DNA jednotlivých živočichů.

Vytrvalý lovec příšery Steve Feltham, který je pro svou vášeň dokonce zapsán v Guinnessově knize rekordů, ale tvrdí, že o vysokém počtu úhořů v jezeře ví každé malé dítě. Podle něj nejsou zjištění vědců dostatečně přesvědčivá a dál si stojí za svým. Ve svých dvanácti letech viděl v jezeře ploutvonožce.

Podle Garryho Campbella, který se též o záhadu zajímá, je dobře, že se vědci začali o jezero zajímat. Pokles zájmu ze strany turistů ale neočekává. „Z lochneské příšery se stala celosvětová ikona," uvádí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte…

13.09.2019 09:16 Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama